Svátek má: Vendelín

Regiony

Velikost textu:

Chrudimské Centrum sociálních služeb slouží občanům města 25 let

Chrudimské Centrum sociálních služeb  slouží občanům města 25 let

Centrum sociálních služeb a pomoci Chrudim (CSSP) oslavilo v loňském roce 25. výročí svého založení. Původní myšlenka v roce 1992 byla ta, aby bylo o seniory v jejich stáří postaráno.

Z Centra sociálních služeb a pomoci Chrudim
5. ledna 2018 - 11:30

„V devadesátých letech neexistoval žádný systém, který by nastavil a sjednotil poskytování sociálních služeb, teprve zákon č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, přinesl systémové nastavení péče o různé cílové skupiny osob,“ říká Miroslav Tejkl, místostarosta města zodpovědný za oblast sociálních služeb.

Chrudimské CSSP je unikátní tím, že v rámci jedné příspěvkové organizace poskytuje péči prostřednictvím pečovatelské služby, domácí zdravotní a ošetřovatelské péče, dvou denních stacionářů, tří domů s pečovatelskou službou, půjčovny kompenzačních pomůcek, Senior klubu a Klubíčka, které je klubem na podporu neformálně pečujících.

Pečovatelská služba má v současné době 200 klientů, u kterých zajistila v roce 2017 celkem 12 079 hodin péče. Tento časový údaj ovšem zahrnuje pouze základní úkony, do kterých se nepočítá např. rozvoz obědů, doprava, velké nákupy, dohledy nad podáním léků či dohledy na domech s pečovatelskou službou (to je péče, která se počítá na úkony, nikoli na čas). Za rok se klienti dočkali 38 375 rozvezených obědů. Péče je poskytována 24 hodin denně, včetně víkendů a svátků.


Služby CSSP se neustále rozvíjejí, postupně dochází např. k obnově automobilového parku, protože stará vozidla se stávají vzhledem k častým opravám a konci jejich životnosti příliš nákladnými.  V prvním čtvrtletí roku 2018 proběhne nákup jednoho malého vozidla a koncem loňského prosince radní města Chrudimi schválili nákup nového osobního vozidla Škoda Citigo – obě budou používána pro efektivnější přesuny pečovatelek v terénu. Během roku 2018 bude také pořízen velký dodávkový automobil, opatřený elektrickou zvedací plošinou, určený pro převoz imobilních klientů na vozíčku.

Středisko osobní hygieny v Soukenické ulici projde v lednu 2018 úpravou, během které tam bude instalována větší pohodlná vana a stropní zvedací zařízení pro přesun člověka z invalidního vozíku do vany, aby i lidé se sníženou pohyblivostí měli možnost použít vanu, nejenom sprchu či omývání na lůžku.

„Za zmínku stojí také nové elektrické zvedací zařízení, které se dá použít k manipulaci s klienty přímo v jejich bytech,“ dodává Marta Menšíková, ředitelka centra.

Pardubickénovinky.cz informovala Mgr. Sylva Drašnarová, tisková mluvčí,  Městský úřad Chrudim.

(jv,pardubickenovinky.cz,foto:meuchrudim)