Svátek má: Jarmil

Regiony

Velikost textu:

Chrudimská firma je připravena dodávat unikátní roušky

Chrudimská firma je připravena dodávat unikátní roušky

Že v Pardubickém regionu sídlí řada firem, které jsou schopné pomoci svými nápady při zvládání současné nelehké situaci, není pochyb.

Ilustrační foto
5. dubna 2020 - 11:30

Proto kraj začal nejen s jejich oslovováním, ale nabízí také možnost dotačního titulu, který bude otevřený do 13. dubna. Jednou z těchto firem je chrudimská společnost CityZen, která se zaměřuje na výrobu textilu z unikátního materiálu. Ten nyní využívá také pro výrobu roušek.

„Tato dynamicky se rozvíjející společnost dokázala vlastnosti materiálu, který využívá pro výrobu triček či košil, využít také pro výrobu textilních roušek, které se již postupně dostávají mezi lidi a testují také v nemocnicích. V tuto chvíli se čeká na schválení pro zdravotnický provoz, což by umožnilo zajistit nárůst výrobních kapacit. Rouška je specifická tím, že je kompletně antibakteriální, vnitřní strana saje, aby se nepotila tvář a vnější strana je vodoodpudivá, což zajišťuje, že se nečistoty z povrchu nevsáknou do roušky," uvedl hejtman Martin Netolický.„Rouška podle předběžných informací vykazuje kvalitu FFP2 a v těchto dnech se čeká na příslušné certifikáty. Výhodou je opakované použití s vypráním na 30 stupňů a přežehlením. Stabilní vlastnosti by měla mít rouška až na 20 použití, což je samozřejmě velmi zajímavé nejen pro běžné nošení, ale také pro zdravotnictví a sociální služby," sdělil hejtman Martin Netolický.

Pardubickénovinky.cz informoval Dominik Barták, tiskový mluvčí, Pardubický kraj.

(jv,pardubickenovinky.cz,foto:arch.)