Svátek má: Leoš

Regiony

Velikost textu:

Chodník přátelství spojuje země bývalého Československa

Chodník přátelství spojuje země bývalého Československa

Na hraničním přechodu Ubľa – Velký Berezný byl slavnostně otevřen Chodník přátelství, na který Pardubický kraj přispěl přes půl milionu.

Otevření nového Chodníku přátelství
17. května 2018 - 11:30

V roce výročí 100 let od vzniku Československé republiky byl na hraničním přechodu Ubľa – Velký Berezný slavnostně otevřen Chodník přátelství, na jehož vybudování přispěl částkou 540 tisíc korun také Pardubický kraj. Ten dlouhodobě spolupracuje jak s Prešovským samosprávným krajem, tak Zakarpatskou oblastí na Ukrajině.

„Otevření chodníku, který spojuje dvě města bývalé Československé republiky, která jsou dnes oddělena Schengenskou hranicí, je velmi symbolické právě v roce, kdy slavíme 100 let od vzniku našeho státu. Vzhledem k tomu, že našimi partnerskými regiony jsou jak Zakarpatská oblast, tak Prešovský samosprávný kraj, dohodli jsme se na setkání v minulém roce, že tento projekt finančně podpoříme částkou 540 tisíc korun. Navazujeme tak na finanční podporu oběma regionům z minulých let. V případě slovenských partnerů se jednalo především o pomoc při živelních katastrofách a na Ukrajině při rekonstrukcích škol, školek či zdravotnických zařízeních. Vnímáme, že pokud partner může pomoci, měl by tak učinit. Především Zakarpatí dlouhodobě velmi silně vnímá období společného státu a hrdě se k němu hlásí,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Chodník, který prochází obcí směrem k hraničnímu přechodu s Ukrajinou je velmi frekventovaný, jelikož po něm směřují pěší turisté na Ukrajinu.

Spolupráce se Slováky přináší výměnu zkušeností pro školy

„Vzhledem ke zrušení vízové povinnosti pro občany Ukrajiny projde tímto přechodem okolo dvou tisíc lidí za den. Tomuto zvýšenému náporu dosavadní chodník neodpovídal, a tak byla jeho rekonstrukce více než nutná,“ doplnil hejtman Netolický.

Projekt byl spolufinancován Pardubickým krajem, Prešovským samosprávným krajem a obcí Ubľa ve stejném poměru 20 tisíc euro. V příštích letech plánuje obec dokončení chodníku v délce necelého jednoho kilometru směrem k hranici.

Pardubickenovinky.cz informovala  Bc. Karolína Frýdová, tisková mluvčí Krajského úřadu Pardubického kraje.


(red,pardubickenovinky.cz,foto:pk)