Svátek má: Michaela

Regiony

Velikost textu:

České zájmy v EU nejde hájit jen řečněním

České zájmy v EU nejde hájit jen řečněním

Jedním z nejpracovitějších europoslanců je Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL, ELS). Vypracoval 92 zpráv a k dalším předložil téměř 1 800 pozměňovacích návrhů, předně k bezpečnosti, boji proti terorismu a zabránění podvodů.

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL, ELS)
10. dubna 2019 - 08:19
(Komerční sdělení)

Jak ale sám říká, největší radost má, když může z pozice europoslance pomoci někomu konkrétnímu, třeba Čechům, kteří se dostanou do úzkých v zahraničí. Úspěchů má na kontě několik.

Práce europoslanců se dá hodnotit např. podle statistik  na webu MEPranking.eu. Zde se dá vyčíst, že za posledních 5 let europoslanci řešili 11 089 zpráv a 21 českých zástupců se podílelo na 481 z nich. Vy konkrétně jste vypracoval 92 zpráv, kdy jste se v celkovém hodnocení pracovitosti i umístil na 5. místě mezi 751 členy EP. Co to vlastně jsou zprávy a co to vypovídá o práci v Evropském parlamentu?
Zpráva je klíčovým prvkem při vzniku nové legislativy a zpravodaj nese zodpovědnost za přijmutí či odmítnutí pozměňovacích návrhů i zprávy celkově. Je to tedy něco jako manažer firmy, pokud neodvede dobrou práci, spočítá mu to „správní rada“ v podobě ostatních kolegů europoslanců a další zprávy už třeba nikdy nedostane. Člověk opravdu musí prokázat znalost tématu, manažerské schopnosti i umění politické argumentace, aby zprávy získal. Více zpráv je proto i takovou odměnou za dobrou práci v minulosti.
 
Které z činností mají podle Vás největší vliv v prosazení českých zájmů v europarlamentu?
Pokud mám hodnotit jen věci zachytitelné tou zmíněnou statistikou MEPranking.eu, tak největší vliv na prosazení českých zájmů v EU mají zprávy a pozměňovací návrhy. V nich se proto snažím být nejaktivnější a přicházet s konstruktivní kritikou. Je to důležité hlavně u témat k migraci nebo bezpečnosti, kde my, Češi, máme často úplně opačné názory než třeba kolegové ze Švédska, Itálie nebo Řecka.

Proslovy na plénu jsou individuálním vyjádřením názoru poslance na věc, a když budu velmi upřímný, výstupy k legislativě nezřídka mají jen důležitost jednoho postu na sociálních sítích. Skutečná práce se totiž odvíjí na výborech, v trialozích a při dalších jednáních, kde máme největší šanci prosadit české zájmy. Málokdo si totiž tvoří názor až na plénu, tam už většinou všichni chodíme s tím, že víme, jak budeme hlasovat.

Jiná situace je v případě urgencí, které pomáhají upozornit evropskou diplomacii na závažné problémy a dá se tak pomoci třeba Čechům v zahraničí, kteří se zde ocitnou v nesnázích. Toho osobně využívám opravdu hodně. Nesnáším nespravedlnost!A komu jste třeba pomohl?
Z poslední doby je známá např. kauza řidiče kamionu Jiřího Sagana, který je bohužel stále ve francouzském vězení za údajné pašování migrantů a případ proto dále řeším. Tato kauza je ale jen takovou špičkou ledovce, protože neoprávněně sankcionovaným kamioňákům pomáhám systematicky celý mandát – obrátily se jich na mě už desítky z celé ČR. Několik z nich po mé intervenci nemuselo platit absurdně vysoké pokuty nebo je ani nedostali.

I na plénu jsem pak řešil třeba případ humanitárního pracovníka Petra Jaška, který byl v Súdánu odsouzen k absurdně vysokým 24,5 letům vězení, dále případ válečného novináře Radana Šprongla, který byl ve vazbě v Thajsku a hrozilo mu 5 let vězení za převoz neprůstřelné vesty, která je v zemi brána za zakázanou výzbroj. A mohl bych ještě dlouho pokračovat. Stačí si zadat moje jméno do googlu nebo navštívit mé webové stránky www.zdechovsky.eu. Lidé si tak lépe budou moci ověřit, že jsem dodržel své sliby pracovat s maximálním nasazením a ve prospěch českých občanů.

(red,regionalninovinky.cz,foto:arch.)