Svátek má: Kvido

Regiony

Velikost textu:

Češi moderovali evropskou debatu o dopadech války

Češi moderovali evropskou debatu o dopadech války

V Evropské unii by neměly mít svůj hlas jen vlády a europoslanci, ale také zástupci měst, obcí a regionů napříč kontinentem, kteří nejblíže zastupují zájmy obyvatele Unie.

Z návštěvy Pardubického kraje
20. září 2022 - 11:30

Právě tak funguje Evropský výbor regionů. Jeho předsednictvo jednalo minulý pátek v Praze a na programu byla dvě témata – dopady války na Ukrajině na regiony a města a poválečná obnova Ukrajiny. Moderátory panelových diskuzí byli předseda české delegace Roman Línek a člen výboru Pavel Branda, přítomen byl osobně i starosta Kyjeva Vitalij Kličko.

„Všichni vidíme, jak vzrůstající ceny energií a potravin spolu s celkovou inflací dopadají na evropské domácnosti a zejména na ty nejzranitelnější vrstvy obyvatel. Situace není ve všech zemích stejná, největší dopad má tato krize na země střední a jihovýchodní Evropy. Právě ty pomáhají uprchlíkům z Ukrajiny paradoxně nejvíce. Jen Česká republika jich evidovala téměř půl milionu, což je v přepočtu na jednoho obyvatele jedno z nejvyšších čísel v Evropě. Jednotlivé země různým způsobem pomáhají se zajištěním jejich ubytování a uplatnění na trhu práce. Je to cena, kterou platíme za obranu demokracie a svobody. Vlády přicházejí s kompenzacemi, ale my bychom také na místní úrovni měli umět lidem vysvětlit, proč nemůžeme jednat s agresorem a proč má smysl tyto principy bránit,“ řekl na úvod jednání Roman Línek.

Nynější starosta ukrajinského Kyjeva Vitalij Kličko hovořil o životě na okupovaných územích, které ukrajinská armáda získala zpět, i o životě v samotném Kyjevu. Řekl, že Rusku nejde o Ukrajince, o lidi,  ale o území  této země a samozřejmě  sféru vlivu. Pokud získá Ukrajinu, na jejích hranicích se nezastaví. Přivítal vznik Aliance měst a regionů pro obnovu Ukrajiny, která může pomáhat z místní a regionální úrovně tam, kde to bude nejvíce potřeba. Teď se Ukrajinci musí spoléhat na své mimořádné odhodlání bránit zemi a na materiální pomoc demokratického světa.

Aliance měst a regionů pro obnovu Ukrajiny byla založena 30. června 2022. Předseda Výboru regionů Vasco Alves Cordeiro vyzval v Praze představitele Výboru regionů z jednotlivých zemí, aby shromáždili informace o dosavadním typu podpory a praktické zkušenosti s jejím poskytováním, aby pomoc byla efektivní při obnově v místních podmínkách.„Jsem rád, že zástupci 26 dalších evropských zemí velmi dobře hodnotili přípravu a organizační zajištění jednání byra jak v Kongresovém centru v Praze, tak i studijní cestu do Pardubic, kde se seznámili s dlouholetou spoluprací se Zakarpatskou oblastí a s mimořádnými evropskými projekty v Automatických mlýnech,“ dodal na závěr Roman Línek.

Pardubickénovinky.cz informovala PhDr. Zuzana Nováková, tisková mluvčí Pardubického kraje.

(jv,pardubickenovinky.cz,foto:arch)Souhlasíte s vyjádřením olympionika Davida Svobody, že politika do sportu nepatří?

Ano
transparent.gif transparent.gif
70%
Ne
transparent.gif transparent.gif
14%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
16%