Svátek má: Bohuslava

Regiony

Velikost textu:

Centrum loutkářství je v Chrudimi a stojí to za to!

Centrum loutkářství je v Chrudimi a stojí to za to!

Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi otevřelo pro veřejnost proměněnou stálou expozici Magický svět loutek.

Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi
25. června 2020 - 11:30

Návštěvníkům nabízí audiovizuální prezentace vystavených exponátů, interaktivní prvky i nové exponáty. Tvůrcům poblahopřál k novému počinu také 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek.

„V Pardubickém kraji jsme v posledních letech bohatí na památky UNESCO. K zámku Litomyšl přibyly nejprve nemateriální Masopustní obchůzky a masky na Hlinecko a poté i východočeské loutkářství jako součást Slovenského a českého loutkářství. Vloni jsem byl u toho, kdy se nám podařil zápis Krajiny pro chov a výcvik ceremoniálních koní v Kladrubech nad Labem na seznam světového kulturního dědictví, takže máme dohromady čtyři. A pokud se podíváme na mapu památek UNESCO, najdeme centrum loutkářství většinou právě v Chrudimi, a je to určitě právem. Gratuluji vám ke krásné expozici a přeji hodně spokojených návštěvníků, sám jsem se přesvědčil, že nabízí skvělé zážitky pro celou rodinu“ řekl Roman Línek na slavnostním zahájení.

Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi patří k turisticky nejnavštěvovanějším atraktivitám východních Čech s více jak 35 tisíci návštěvníky každý rok. Páteří muzejní prezentace v historickém renesančním Mydlářovském domě je od roku 2012 stálá expozice „Magický svět loutek“. Ta návštěvníky vede nejen svébytnou historií českého loutkářství od jeho počátků na konci 18. století, ale v souladu s mezinárodním charakterem muzea ukazuje i to nejzajímavější z loutek Orientu. Hlavním záměrem obměny stálé expozice je, vedle jejího oživení a zatraktivnění pro návštěvníky, rovněž snaha ukázat některé vzácné sbírkové předměty a artefakty spjaté s loutkovým divadlem, které byly před zraky veřejnosti dosud ukryty v depozitáři.

Mezi takové klenoty patří loutky Jiřího Trnky nebo kompletní výprava představení Enšpígl, jedné z nejdůležitějších inscenací moderního českého loutkového divadla. Celou scénu včetně řezbovaných loutek mistrně realizoval František Vítek. V malém sále, dříve věnovanému maňáskům, se návštěvníci seznámí s filmovou loutkovou tvorbou. Vedle filmových loutek Jiřího Trnky budou vystavené také loutky Břetislava Pojara nebo Karla Zemana a loutky z televizní tvorby manželů Lamkových. V části věnované zahraničí budou moci návštěvníci díky interaktivní videoprezentaci zhlédnout loutkářské umění z celého světa, více prostoru také dostane vietnamské vodní divadlo.Expozice bude také rozšířena o poslechový koutek, kde se budou moci návštěvníci přenést nazpět v čase a poslechnout si zvukové ukázky z muzejní sbírky, zaposlouchat se do hlasů potomků starých kočovných loutkářů nebo do příběhů legendárního Spejbla a Hurvínka v podání Josefa Skupy či Miloše Kirschnera. Také pohádková studna v Mydlářovském domě konečně vydá svoje tajemství a odpoví na jakoukoliv otázku. Pro zvídavé návštěvníky muzeum navíc připravilo aplikaci audioprůvodce, kterou si bude možné stáhnout do mobilního telefonu.

Návštěvníkům se nyní otevřely také herny a další prostory, které byly dosud z hygienických a bezpečnostních důvodů uzavřeny.

Pardubickénovinky.cz informovala PhDr. Zuzana Nováková, mluvčí Krajského úřadu Pardubického kraje.

(jv,pardubickenovinky.cz,foto:pk)