Svátek má: Leona

Regiony

Velikost textu:

Centrum Chrudimi se promění v malou zoologickou zahradu

Centrum Chrudimi se promění v malou zoologickou zahradu

Kvůli TECHNOhrátkám se centrum Chrudimi ve čtvrtek 10. května promění v malou zoologickou zahradu.

TECHNOhrátky v Chrudimi 2017
8. května 2018 - 11:30

Do Poděbradovy ulice, kde se nachází areál Střední zemědělské školy a Vyšší odborné školy Chrudim, se nastěhují telátka, kozy s kůzlaty, ovce s jehňaty, prasata se selaty, králíci a různé druhy drůbeže. V rámci projektu TECHNOhrátky Pardubického kraje se budou žáci základních škol seznamovat s jejich chovem i se základy dalších zemědělských oborů.

„K tomuto řešení nás vedla rozsáhlá modernizace a rekonstrukce, která v současné době probíhá ve školním statku ve Vestci. V minulých letech se část programu TECHNOhrátek odehrávala právě tam. A protože školáci se pokaždé velice těší na živá zvířata, která často jinde ani nemohou vidět, nechtěli jsme je zklamat a převezeme je do areálu v Poděbradově ulici. Ten budou moci navštívit třeba i děti z mateřských škol nebo ostatní veřejnost. Chováme také lamy, ale ty tentokrát necháme na statku, neboť ještě nejsou úplně zvyklé na lidskou přítomnost,“ vysvětluje důvody unikátního stěhování Stanislav Valášek, ředitel SŠZ a VOŠ Chrudim.

Dojení si vyzkouší 150 žáků. Není divu, že o sedmou akci letošního, 6. ročníku projektu TECHNOhrátky, seznamujícího žáky 7. až 9. tříd s technickými a odbornými profesemi, byl mimořádný zájem. Vzhledem ke kapacitě však mohli organizátoři vybrat pouze zástupce osmi základních škol z Chrudimska, Pardubicka a Svitavska – i tak však dorazí více než 150 školáků. Autobusy dopraví výpravy ZŠ Komenského, Holice; ZŠ Hrochův Týnec; ZŠ Chrast; ZŠ a MŠ Řečany nad Labem; ZŠ Prodloužená, Pardubice; ZŠ Staňkova, Pardubice; ZŠ Závodu míru, Pardubice a ZŠ a MŠ Trstěnice.

Na šesti speciálních pracovištích se budou účastníci seznamovat se zaměřením maturitního oboru agropodnikání či učebního oboru zemědělec-farmář. Čeká je při tom plnění zajímavých a v některých případech také dost kuriózních úkolů. Družstva, která nasbírají nejvíce bodů, budou odměněna velkými ovocnými dorty.

„Dozvědí se například to, jak se provádí výsev zeleniny, vypočítává výměra nebo se stanovují vlastnosti půdy. Vyzkoušejí si vážení krmiv, poznávání druhů rostlin, semen či zvířat. A určitě si opět užijí spoustu legrace při nácviku správné techniky dojení na maketě krávy,“ připomíná Vladimír Zemánek, manažer projektu TECHNOHrátky, část aktivit, které budou muset žáci zvládnout.

Žáci už vědí, zda byli přijati na střední školy

Součástí akce bude také prezentace společnosti Cerea, která je hlavním strategickým partnerem chrudimské zemědělské školy. Slavnostní zahájení TECHNOhrátek se uskuteční ve čtvrtek 10. května v tělocvičně školy (Poděbradova 842). Tradičně při něm nebudou chybět hosté, kteří školáky povzbudí v jejich volbě odborných profesí. Mezi nimi budou radní Pardubického kraje pro školství Bohumil Bernášek i pro životní prostředí, zemědělství a venkov Václav Kroutil, vedoucí odboru školství Krajského úřadu Pardubického kraje Martin Kiss, ředitelka kontaktního pracoviště Úřadu práce Chrudim Eva Kameníková, ředitel společnosti Agrovenkov Vladimír Šabata, generální ředitel společnosti Cerea František Turek nebo ředitelka Centra celoživotního vzdělávání Pardubického kraje Monika Jirásková.

Pardubickenovinky.cz informoval Vladimír Zemánek, manažer projektu TECHNOhrátky.


(jv,pardubickenovinky.cz foto:arch.technohrátky)