Svátek má: Zina

Regiony

Velikost textu:

Čenkovice řeší odkup sjezdovky Vigona. Hrozilo by její zrušení

Čenkovice řeší odkup sjezdovky Vigona. Hrozilo by její zrušení

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický navštívil v uplynulém týdnu Čenkovice.

Josef Dostálek, starosta Čenkovic
14. listopadu 2022 - 11:30

Martin Netolický jednal se staronovým starostou Josefem Dostálkem o dalším rozvoji obce, ve které se nachází jeden z největších lyžařských areálů v kraji. Právě jednu ze sjezdovek plánuje obec získat do svého majetku tak, aby nedošlo k jejímu zrušení.

„Jedná se o sjezdovku Vigona včetně technologií. TJ Čenkovice odkoupí právě technologickou část vleku a obec pak pozemek pod spodní stanicí vleku. Samotné pozemky pod sjezdovkou jsou pak Státního pozemkového úřadu, který je pronajímá. Obec logicky v rámci podpory cestovního ruchu nechtěla o tento vlek přijít, což by mohlo hrozit, a tak se rozhodla jej získat. V rámci možností krajského rozpočtu si umím představit dílčí podporu z krajského rozpočtu, abychom obci pomohli, protože naším zájmem by mělo být tyto vleky i do budoucna udržet,“ řekl hejtman.

Toho starosta Josef Dostálek informoval o plánu vybudovat skladovací prostor pro komunální techniku na pozemku ve vlastnictví Státního pozemkového úřadu. „Vzhledem k restitučním nárokům a blokaci pozemků zatím nebylo ze strany obce možné v plánech postoupit. Ta však nemá příliš mnoho možností, kde jinde tuto halu postavit, než v prostoru zemědělského družstva v blízkosti bývalé silážní jámy. Kromě odkupu pozemku se nabízí také pronájem nebo směna, ale prozatím neúspěšně. Proto budeme chtít společně se Státním pozemkovým úřadem otevřít debatu nejen o tomto pozemku, ale také o prostoru náměstí, které je rovněž ve vlastnictví úřadu. Obec by chtěla náměstí do budoucna upravit, avšak nezbytnou podmínkou je právě vlastnictví parcel, na kterých se nachází. Bez toho není možné zahájit další kroky,“ řekl hejtman, který se seznámil i s rozvojem zástavby v obci. „Obec sama připravuje na svých pozemcích přípravu šesti parcel pro výstavbu rodinných domů. Jedná se o poslední parcely, které obec pro bydlení má k dispozici a chce je využít pro trvalé bydlení nikoliv pro rekreační objekty, o které je v celé lokalitě stále velký zájem,“ uvedl hejtman Martin Netolický.Čenkovice se nachází přibližně kilometrů východně od Ústí nad Orlicí. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1304. Obec se nachází v nadmořské výšce 958 m n.m. a protéká jí potok Čenkovička a bezprostředně sousedí s přírodní památkou Čenkovička.

Pardubickénovinky.cz informoval Mgr.Dominik Barták, tiskový mluvčí Pardubického kraje.

(jv,pardubickenovinky.cz,foto:kú)Označili byste Rusko jako teroristický stát?

Ano
transparent.gif transparent.gif
16%
Ne
transparent.gif transparent.gif
67%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
17%