Svátek má: Norbert

Regiony

Velikost textu:

Bývalé vojenské cvičiště zůstane přírodní lokalitou

Bývalé vojenské cvičiště zůstane přírodní lokalitou

Bývalé vojenské cvičiště Červeňák, které před nedávnem převedla armáda bezúplatně na město Pardubice, má být v budoucnu veřejně přístupnou přírodní lokalitou, sloužící k odpočinku obyvatelům Pardubic.

Pardubická lokalita Červeňák
21. září 2019 - 11:30

Shodlo se na tom vedení města s představiteli Iniciativy Přírodní park Červeňák.„Sešli jsme se se zástupci iniciativy nad jejich návrhem uspořádání, využití a způsobu údržby tohoto území a musím říci, že se nám jejich návrh velice líbil. Je to hodnotný, pečlivě zpracovaný materiál, který je dobrým východiskem pro úpravu území tak, aby dobře sloužilo k odpočinku a relaxaci obyvatel města,“ řekla náměstkyně primátora Helena Dvořáčková.

„My jsme s návrhem, tak jak jej Iniciativa Přírodní park Červeňák připravila, spokojeni. Zahrnuje všechny atributy. Díky němu již není třeba zadávat zpracování studie na budoucí využití tohoto území. Počítám, že během podzimu předložíme zastupitelům ke schválení finální materiál,“ dodala.


Návrh počítá s tím, že Červeňák zůstane kusem volné přírody v těsném sousedství města, využívané obyvateli města k relaxaci, odpočinku či rekreačnímu sportu, ale také jako zdroj poučení o dávné i nedávné historii města i jedinečnosti tohoto území z hlediska ochrany přírody.

Území má zůstat průchodné pro pěší i cyklisty ve všech směrech s tím, že cesty a stezky zůstanou zhruba v současném půdorysu a oba stávající mosty budou zachovány a opraveny. Červeňák tak má být pro pěší a cyklisty spojnicí mezi Višňovkou, centrem města, Pardubičkami a Nemošicemi. Naopak s vjezdem motorových vozidel, s výjimkou vozů IZS, studie nepočítá. V rámci možnosti by měly být využity stávající objekty, mobiliář, pokud se jím území má doplnit, by měl mít přírodní charakter.

„Také strategie údržby vychází ze záměru udržet přírodní charakter lokality. Iniciativa doporučuje její zajištění prostřednictvím neziskové organizace zabývající se dlouhodobě péčí o podobné lokality,“ doplnila náměstkyně Dvořáčková s tím, že takovýto způsob údržby by příliš nezatížil rozpočet města. Další výhodou je, že návrh počítá s etapizací prací. Ta urgentní, spočívající v nutné administrativě, ale také zajištění nezbytné údržby území, by měla začít ještě letos.

O celé záležitosti informovaly webové stránky pardubického magistrátu.

(vm, Pardubickenovinky.cz, foto:Město Pardubice)