Svátek má: Státní svátek

Regiony

Velikost textu:

Burza filantropie nadchla i hosty z Gruzie

Burza filantropie nadchla i hosty z Gruzie

Burza filantropie je unikátní projekt z Pardubického kraje, ve kterém se setkávají neziskovky, firmy a veřejný sektor, aby společně pomohly na svět kvalitním veřejně prospěšným projektům.

Burza filantropie
11. června 2019 - 11:30

„Projekt Burzy filantropie přilákal letos poprvé i zahraniční hosty z  Gruzie. Ti projevili zájem šířit model burzy v zahraničí,“ uvádí radní Pardubického kraje Pavel Šotola, zodpovědný za sociální péči a neziskový sektor.

Ve středu 5. června v sídle Pardubického kraje soutěžilo šest postupujících projektů neziskových organizací o podporu donátorů z řad podnikatelských subjektů a veřejných institucí. Soutěž probíhala otevřeně – před publikem a donátory.

„Neziskové organizace jsme na soutěžní klání předem dobře připravili, měly možnost zúčastnit se přípravného semináře, kde si vyzkoušely přesvědčivě prezentovat svůj projekt,“ vysvětluje Jana Machová z pořádající Koalice nevládek Pardubicka. 

Radní Pavel Šotola k tomu dodává: „Právě v profesionalizaci neziskového sektoru a schopnosti zaujmout donátory vnímám obrovský posun vpřed, což otevírá více prostoru pro podporu projektů ze strany donátorů.“

Díky podpoře donátorů bude například vybudována naučná ekologická stezka pro děti (projekt Pohádková zahrada), zakoupen potřebný vertikalizační stojan na podporu vývoje dětí se závažným tělesným postižením nebo pořízeno transportní kolo pro lidi s plnou závislostí na pomoci jiné osoby. Peníze donátorů dále poputují na projekt Aktivní stáří, který seniorům umožní nezůstávat doma a dostat se občas na výlety.

Úspěšný byl i projekt SKP-Centra Pardubice. Z finančních prostředků projektu bude nabídnuto psychologické poradenství dětem, které se společně se svými matkami nacházejí ve složité životní situaci. Peníze poputují také na projekt s názvem Plnou hlavou vpřed. Poskytnuté finanční prostředky umožní zakoupení pomůcek pro osoby po mrtvici nebo poškození mozku, kdy se klienti znovu musí učit psát, mluvit a chodit.

„Celková částka 434 tisíc korun, která bude díky donátorům burzy směřována do potřebných neziskových projektů, dává signál, že lidské osudy a potřebnost druhých nám nejsou lhostejné a je třeba hledat nové cesty, jak takové projekty podpořit,“ sděluje Miluše Horská, místopředsedkyně Senátu Parlamentu ČR a místopředsedkyně správní rady pořádající Koalice nevládek Pardubicka. Senátorka Horská finančně podpořila projekt Boccia run Bukovka na tzv. divokou kartu.

Soutěžní klání se zájmem sledovala gruzínská delegace, kterou tvořili zástupci rozvojových agentur a vzdělávacích institucí. Jeden z přítomných gruzínských hostů Rastom Gamisonia uvádí: „S tématem sociálních inovací u nás teprve začínáme, dnes jsem tu objevil model spolupráce napříč sektory, který funguje a je bezesporu unikátní,“ a dodal: „V době dnešní technokratické společnosti je pomoc a podpora potřebnějším stále vzácnější, rádi bychom model burzy aplikovali i v našich podmínkách.“

„Závěrečné poděkování nepatří ani tak nám, donátorům, obdiv si zaslouží přítomné neziskové organizace, které potřebné služby a aktivity nejen poskytují, ale ještě na ně soutěží finanční prostředky,“ uvedla v závěrečném shrnutí Lenka Stejskalová Reichová, marketingová manažerka společnosti ERA.Burzy filantropie pořádá od roku 2011 Koalice nevládek Pardubicka společně s Pardubickým krajem. V Pardubickém kraji bylo dosud podpořeno téměř 300 projektů v celkové hodnotě přes 9 milionů korun. Letos se v Pardubickém kraji uskuteční ještě další tři Burzy filantropie, a to v Hlinsku, Ústí nad Orlicí a v Litomyšli.

Pardubickénovinky.cz informovala  PhDr. Zuzana Nováková, tisková mluvčí, Krajský úřad Pardubického kraje.

(jv,pardubickenovinky.cz,foto:pk)