Svátek má: Radek

Regiony

Velikost textu:

Budoucí záchranáři absolvují potápěčský výcvik

Budoucí záchranáři absolvují potápěčský výcvik

Budoucí záchranáři z Fakulty zdravotnických studií Univerzity Pardubice prodělávají potápěčský výcvik a učí se záchraně životů na vodě.

Ilustrační foto
16.květen 2017 - 11:30

Kurz potápění doplněný výukou záchrany na vodě absolvují od pondělí 15. května po celý týden budoucí záchranáři z Fakulty zdravotnických studií Univerzity Pardubice. V pátek třicítka studentů zakončí kurz zkouškou. Získáním speciálního osvědčení se přiblíží zvládnutím dalších dovedností své budoucí náročné profesi záchranáře.

První dva tréninkové dny speciálního záchranářského kurzu stráví třicet dva studentů Fakulty zdravotnických studií v Pardubicích.

„Na úvod vezmeme studenty do pardubického aquacentra, kde budou trénovat ponory za dohledu našich asistentů z Katedry tělovýchovy a sportu Univerzity Pardubice. Kromě toho se zde naučí i technikám obrany plavčíka-záchranáře i výcvik techniky ovládání plavidel na naší loděnici,“ říká k programu prvních dvou dnů vedoucí kurzu a současně vedoucí Katedry tělovýchovy a sportu Univerzity Pardubice Mgr. Jan Němec.

Ve středu 17. května se pak dvě skupiny studentů přesunou do terénu, do asi 30 kilometrů vzdálené oblasti na lom Leštinka na Chrudimsku, kde budou trénovat zkušební ponory na volné vodě. Seznámí se také s technikami uzlování a vyzkouší si navigaci a chování v krizové situaci pod vodou. Třetí skupina odjede do nedalekých Tuněchod, odkud budou sjíždět řeku Chrudimku až do Pardubic. Ve čtvrtek se skupiny vymění.

„Trénink přímo v terénu je pro výcvik studentů zásadní. Na konkrétních modelových situacích se učí, jak reagovat a postupovat zejména při řešení krizových a vypjatých situacích. Orientace v terénu či dostatečný teoretický základ jsou přitom nezbytné. Studenty tak proto učíme nejen diagnostiku potápěčských nehod, ale i fyzikální a fyziologické aspekty potápění a samozřejmě praxi. Během výcviku si vše zkouší na vlastní kůži, takže by je následně při skutečném zásahu ve vodě nemělo nic překvapit ani vyvést z míry,“ komentuje praktickou stránku výcviku Mgr. Němec.


Na konci týdenního intenzitního kurzu, v pátek 19. května pak studenti nově nabyté znalosti a dovednosti prokážou absolvováním testů i při praktické zkoušce.

Kromě kurzu potápění absolvují studenti Fakulty zdravotnických studií, kteří studují na zdravotnického záchranáře, ještě další výcvikové tréninky. Musí projít úvodním týdenním kurzem první pomoci, kurzem záchrany na horách v letním a zimním období. Dále procházejí kurzem řidičských a navigačních dovedností s cílem ověřit schopnosti orientace v městské zástavbě a vyzkoušet si řízení dodávky. Poslední kurz zařazený do praxe studentů je kurz nazvaný „Operační řízení“, který vrcholí nácvikem zvládnutí hromadného neštěstí.

„Najít uplatnění pro takto vzdělané a připravené záchranáře není obtížné. Místo mívají jisté již na konci studia a své uplatnění najdou mimo výjezdových stanic zdravotnické záchranné služby také v nemocnici na oddělení urgentního příjmu a anesteziologicko-resuscitačních odděleních. Každý rok končí státní závěrečnou zkouškou a obhajobou bakalářské práce kolem 30 studentů,“ doplňuje Mgr. Jan Pospíchal z Katedry klinických oborů Fakulty zdravotnických studií Univerzity Pardubice.

Pardubickenovinky.cz informovala Ing. Valerie Wágnerová, mluvčí Univerzity Pardubice.

(jv,pardubickenovinky.cz foto:arch.hzs)