Svátek má: Michaela

Politika

Velikost textu:

Zbořil: Merkelová? Migrace, Nord Stream-2, ale také 16 let bez skandálu

Zbořil: Merkelová? Migrace, Nord Stream-2, ale také 16 let bez skandálu

<< VIDEO >> Po 16 letech končí německá kancléřka Angela Merkelová, budou německé parlamentní volby a z nich vzejde nový kancléř nebo kancléřka.

Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz
25. září 2021 - 03:20

Můžete nám něco říct k odkazu Angely Merkelové pane Zbořile?

„Ona žádný konkrétní testament nezanechala, ale těch 16 let přineslo tolik změn i v německé politice, že stojí za to o tom chvilku přemýšlet. V každém případě jí budou političtí komentátoři,  a ti, kteří budou hodnotit její způsob vedení německé politiky, jí budou vyčítat migrační krizi,  někteří Nord stream-2, někteří zase unáhlenou zelenou politiku a odchod od jádra. A to jsou alespoň ty tři čtyři hlavní body jejího odkazu, které ale mohou mít souvislost se situací v roce 2035, kdy se ten „zelený úděl“ má projevit. Ale  může to být klidně až půl století  nebo mnohem delší doba přechodná,  doba přechodu na elektromobilitu,  nebo jen  elektrické automobily. Může to být stejně sporné nebo nesporné, tak  jako se projevilo  pozvání migrantů. Původně zejména z Afriky a vítaných tou slavnou větou „My to zvládneme!“. Zvládne Evropa po odchodu Angely Merkelové to, co nám tady zanechala?,“ říká v úvodu rozhovoru pro Prvnizpravy.cz Zdeněk Zbořil.

Dědictví Merkelové: Migranti…

„„Zatím víme, že místo zvládání problémů migrací, se staví další a další ploty. Kdysi bylo Maďarsko kacéřováno za to, že staví na své jižní hranici ploty, téměř připomínající předěl mezi Osmanskou říší a Uherským královstvím. A dneska už se staví ploty mezi Běloruskem a Polskem,   dokonce i  s tragickými následky pro ty, kteří tam přicházejí. Přibývá dalších sporných bodů nebo sporných linii, přes které se snaží lidé za pomoci organizovaných převaděčů procházet a, málo platné, tito lidé chtějí skončit v Německu ať už jdou kamkoliv, ať už jdou do jakékoliv země. Také ti Afghánci, kteří přijdou sem do České republiky najednou projeví zájem žít v Německu. Samozřejmě, že je to dané lepšími finančními podmínkami a výpomocí. Ale prostě Německo bude zřejmě cílovou zemi.
 
Francie, která byla velice ležérní v začátcích migrace se nestavěla proti tomu  nějakým tvrdým způsobem, je dnes v podstatě už je přesycená. Francouzská vláda už není ochotná pomáhat každému příchozímu a už se začalo vybírat. A to nemluvíme o Velké Británii, která je sice vázána svým politicko-ekonomickým pořádkem  vymezeným Commonwealthem. Britové už udělali razantní krok tím, že uzavřeli hranice, přechody.  Ono se jim to dobře dělá, ale tím že uzavřeli přechody Calais Dover a přístavy, tak jsou vlastně už přirozeně  izolovaní a ploty nemusí stavět, protože jim je vytvořila matka příroda,“ shrnuje Zdeněk Zbořil.Ale přece jenom, byla Merkelová tak špatná?

„Do toho všeho ještě přijde kampaň, dnes se zdá, že už to reakce na jako epidemiologická situace v Evropě,  ale je mnohem zajímavější. Řekl bych, že je to temperamentnější kampaň o ochraně životního prostředí. Ta,  zdá se, že alespoň mediálně překrývá konkrétní a místní problémy na celém světě. Právě zasedající  Valné shromáždění OSN toho budiž důkazem, protože tam snad nebylo jediného vystupujícího, ať už to byli ministři zahraničí nebo hlavy států,  který by nemluvil o ekologických problémech a o tom,  že světové společenství spěje k  zániku, který způsobí maximální oteplování nebo nějaký jiný přírodní úkaz, který může být zkázonosný.  Mně se ale zdá, že ta vyjádření na půdě VS OSN jsou trochu pokrytecká.

To,  jak se mluví ve Spolkové republice Německo o odkazu Angely Merkelové,  musíme odfiltrovat ještě tím, že probíhala předvolební kampaň v rámci přípravy na volby SRN, které byly označovány někdy divně jako osudové. Avšak ukazuje se,  že budou zase takové jako všechny minulé. Že zase se  sblíží křesťanské strany se socialistickou stranou a do toho nějakým způsobem zasáhne Strana Zelených. Ještě se nikoliv najednou objevuje ještě čtvrtý partner – AfD,  který může, ačkoliv ho nikdo nebude zvát k sestavování koaliční vlády, bude moci ovlivňovat budoucí jednání Bundestagu.

Takže ten odkaz Angely Merkelové je mnohostranný, mnohočetný, ale přiznejme jí alespoň, že těch 16 let proběhlo bez velkých skandálů, se snahou dělat aktivní zahraniční politiku. Nejenom v rámci EU, ale také jako program vlády Spolkové republiky, jako program samostatného působení v mnoha různých oblastech světa,“ dodává Zdeněk Zbořil.

Podrobnější analýzu si můžete poslechnout v následujícím rozhovoru Zdeňka Zbořila pro Prvnizpravy.cz.(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)