Svátek má: Norbert

Politika

Velikost textu:

Nezapomeňme, že na návrh Karla Schwarzenberga vláda uznala Kosovo

Nezapomeňme, že na návrh Karla Schwarzenberga vláda uznala Kosovo

Protest proti porušování mezinárodního práva, kterým bylo vyhlášení tzv. samostatného Kosova - v rozporu s rezolucí Rady bezpečnosti OSN - projevili v neděli 17. února 2019 účastníci demonstrace Kosovo je Srbsko na pražském Václavském náměstí.

Václavské náměstí 17. února 2019 po 16 hodině
19. února 2019 - 08:32

Akci pořádala organizace Přátelé Srbů na Kosovu, jejíž webové stránky byly, jak po projevech  potvrdil pro Prvnízpravy.cz  její předseda Václav Dvořák, před několika dny záhadně zablokovány.

Zapomíná se na to, že česká vláda uznala Kosovo na návrh Karla Schwarzenberga

Sedmnáctého února 2008 vyhlásili kosovští vůdcové tzv. nezávislost Kosova, kterou brzy uznala i vláda Mirka Topolánka složená z ODS, KDU-ČSL a Strany zelených, připomněl Dvořák. Přímo jako »vládu loutek« ji označila mluvčí Občanské iniciativy Ne základnám Eva Novotná a vyjmenovala pravicové ministry, kteří na výjezdním zasedání kabinetu v Teplicích 21. května 2008 pro uznání Kosova zvedli ruku: "Pro« hlasovali Mirek Topolánek, Karel Schwarzenberg, Alexandr Vondra, Martin Bursík, Ivan Langer, Martin Říman, Tomáš Julínek, Jiří Pospíšil, Ondřej Liška, Petr Gandalovič, Džamila Stehlíková. Ostatní se zdrželi, proti ze členů vlády nehlasoval nikdo. Navázání diplomatických styků s Republikou Kosovo nastalo na návrh ministra zahraničních věcí Karla Schwarzenberga, čímž Česká republika Republiku Kosovo uznala jako nezávislý stát".

Eva Novotná vyzvala, aby vlády, zákonodárci, a ti, které si volíme, financujeme, se také zodpovídali za svá rozhodnutí a za oběti, ke kterým na základě těchto rozhodnutí došlo.

"Začněme konečně chápat politiky jako ty, kteří vykonávají veřejnou službu, kterou platí všichni občané. Jak by měli být hodnoceni a postihováni za škody? Není třeba změnit pravidla?" zeptala se pod sochou Sv. Václava  shromážděných občanů.

Při výročí vyhlášení samostatnosti Kosova  Novotná připomenula, že poučit bychom se měli z toho, jak se dá pod smyšlenými důvody rozpoutat válečný konflikt, jak lze vnést nenávist mezi vedle sebe žijící národy, jak lze učinit zemi ekonomicky závislou, a její představitele mít za poslušné loutky.

Spolek Přátelé Srbů na Kosovu stále rozšiřuje petici, jejímž cílem je přinutit současnou vládu, aby rozhodnutí o uznání Republiky Kosovo, k němuž nepřistoupily  všechny země světa včetně Slovenska, Španělska a dalších, odvolala.

Prvnizpravy.cz rovněž napsaly ...


(ps, Prvnizpravy.cz, foto: ps)