Svátek má: Otýlie

Politika

Velikost textu:

Není to psina, když čínští komunisté chtějí totéž co katolíci i luteráni?

Není to psina, když čínští komunisté chtějí totéž co katolíci i luteráni?

Údiv vyvolalo info, že Čína zakazuje celebritám "předvádět bohatství" a "extravagantní chování" na sociálních médiích. Na první pohled to vypadá zvrhle.

Ilustrační foto
26. listopadu 2021 - 07:20

Ale není to jenom další z pokusů zabránit více méně periodickému rozvratu člověčenské civilizace? Tuto otázku, se snažil v rozhovoru s publicistou Františkem Ročkem zodpovědět ústecký senátor Jaroslav Doubrava.

Senátor Doubrava s tím souhlasí: „Ohrožujeme sebe samé nenažraností. Nejmarkantněji to bylo vidět u Říše římské. Dnes vidíme posedlost celebritami a herním obžerstvím se závody a zápasy na principu chléb a hry. Takové chování, když dosáhne dokonalosti v herním obžerství je signálem rozkladu společnosti. Signálem toho není jen předváděný sportovně – zábavní celebritismus, ale i celkové motivování společnosti chovat se jako uměle vytvořené celebrity. Obecně řečeno: Po nás potopa.

Otázkou je, zda celebrity nejsou vlastně reklamnímu poutači na určitý styl konzumování a prosazování cílených  politických postojů? Nejde od čínské administrativy doslova o sebezáchovný impuls?“

Poněkud šablonovitou verzi popisu této snahy lze najít v dailymail.co.uk/news, kde popisovali, jak čínská správa kyberprostoru vydala pravidla sociálních médií pro celebrity: Slavným nebude dovoleno předvádět bohatství nebo "extravagantní potěšení". Bylo jim zakázáno zveřejňovat nepravdivé nebo soukromé provokativní informace a tím provokovat fanoušky. V britském článku v dailymail.co.uk/news vydaném 24. listopadu 2021 (i přes bulvární nádech) si lze též přečíst, že celebriťáci nemají provokovat fanoušky proti jiným fanouškovským skupinám a šířit fámy. Je to omezování lidské svobody?

Senátor na to má jasný názor. „Svoboda člověka končí tam, kde začíná dav. Bohužel, kdy z lidských nezávisle či spíše neutrálně uvažujících osobností vznikne dav, na to nemá nikdo normy ani tabulky, ani vzorce. Vzorce sice jsou, ale jenom na velká davová shromáždění, kdy lze na prognózování chování davu využít vzorce v praxi využívané na popis chování plynů – což je doména fyziky.

Účty celebrit i fanoušků na sociálních médiích budou muset dodržovat veřejný pořádek a dobré zvyky, dodržovat správnou orientaci na veřejné mínění a hodnotovou orientaci, podporovat socialistické základní hodnoty a udržovat zdravý styl a vkus. Vykládat se to dá celebritám různě, minimálně takto: „Neprovokujte lidi, protože váš příklad je nabádá, aby se chovali stejně debilně, jak se chováte vy, abyste vzbudili pozornost a přilákali peníze. Fanouškové na rozdíl od vás nezískají peníze, jenom rozproudí chaos.“

Prý nová pravidla představují nejnovější zásah proti kultuře celebrit v Číně, protože země nadále posiluje své sevření zábavního průmyslu. Na otázku, zda ve skutečnosti se nechovají pekingští šéfové podobně jako katoličtí a později i protestantští šéfové, senátor Doubrava řekl:

„V souladu s katolictvím, protestantismem i islámem, i nenáboženské socialisticko – tržní náboženství Říše středu proklamuje to samé - umírněnost. V září byly čínské celebrity varovány, že se musí "postavit proti dekadentním myšlenkám uctívání peněz, požitkářství a extrémního individualismu" na sympoziu zábavního průmyslu pořádaném komunistickou stranou. Setkání v Pekingu probíhalo s politicky nasládlým sloganem: "Milujte stranu, milujte zemi, obhajujte morálku a umění."

Podobně jako v křesťanství či později v jeho karikatuře zvané islám, bylo doporučováno, aby celebrity milovaly jednu stranu – tu dobrou, čili někde katolickou, jinde protestantskou či pravoslavnou nebo anglikánskou, jinde určitou verzi (sektu) islámu, či něco v hinduistickém střihu apod.,“ připomíná Doubrava.Správné tušení staré tisíce let

Má nějaký univerzální rozměr vzkaz, že Čína považuje kulturu celebrit a honbu za bohatstvím za nebezpečný západní import, který ohrožuje komunismus, protože podporuje spíše individualismus než kolektivismus?

Doubrava upozorňuje: „To by podepsali i funkcionáři ve Vietnamu, protože v řadě prohlášení socialistická cesta Vietnamu se rámcově shoduje, podle oficiálních vietnamských médií, s kritizovanou čínskou cestou, ale rozcházejí se v důležitých detailech. Je to i signál směrem k USA a americkým kamarádům: Jsme vaší dobří ekonomičtí kamarádi posledních zhruba 20 let, ale nemyslete si, že jsme z toho odvázaní. Prostě kšeft je kšeft…

V souvislosti s kritikou přihlouple nabubřelých celebrit, bylo čínskou administrativou řečeno, že musí „vědomě opustit vulgární a kýčovitý podřadný vkus a vědomě se postavit proti dekadentní myšlence uctívání peněz, hédonismu a extrémního individualismu". To se objevilo v čínských státních médiích, ale nelze přehlédnout, že si dávají bez viditelného humbuku pozor na různé celebrity i ve Vietnamu a v dalších asijských státech. Řada lidí v ČR by k tomu dodala: Totéž vidíme i tady, vždyť bezduchých je nejméně polovina televizních pořadů a téměř všechny TV seriály v ČR.“

Hry nikdy nebyly jenom hrou

V Číně se snaží vidět digitální hry ne jako "zábavu", ale formu kreativity, která musí podporovat to, co považuje za "správné hodnoty" a "přesné pochopení" historie a kultury.

Je tím poněkud humpolácky řečeno, že by počítačové hry měly odpovídat alespoň všední slušnosti. Např. mají být zakázány videohry zahrnují násilné agresivní bezduché aktivity "barbarů" nebo se pokoušející změnit historii, čili např. zvrátit porážku nacistů nebo císařského Japonska.

Nové memorandum poskytlo řadu pokynů vývojářům her v Číně nebo těm, kteří vyvíjejí hry pro čínský trh. Podle nových pravidel musí mít postavy „jasné pohlaví" a zápletky nemohou mít "rozmazané morální hranice".

Je to kontroverzní nucení celebritálních blbečků chovat se poklidně jako řidič autobusu?

Podle senátora Doubravy otázka prakticky nemá smysl: „Co není podivné nebo kontroverzní či divné? Podle letošního chování opozice v ČR a smečky idiotů, ze kterých bude složena tzv. fialová Fialova vláda, již nelze hovořit o kontroverznosti, protože bláznivé a zlé se stává normou. Kromě toho v Číně jedí i hady, v Pardubicích ne. Vyplývá z toho něco kontroverzního? V Jižní Koreji mají mnoho psích farem, jatek, prodejců a restaurací s psím masem, a je tedy Jižní Korea normální? Jde prostě o nejzákladnější slušnost, zbytek je folklór.“

Doubrava dodal: „Pokud se přitom objevil slogan „Musíme veřejnosti vrátit čisté a poctivé literární a umělecké prostředí," taková prohlášení křičeli do světa i křesťanští mniši a kněží. Čínské vedení se snaží jenom omezit chaos, kterého digitálním prostoru se snaží využít nejen západní tvůrci filmových a digitálních ptákovin.“

Beznaděj?

Všichni naivní šikulové na celém světě sázejí na to, že většina těch, kteří přijdou zázračně k penězům v mediální sféře, jsou vlastně geniálními, a když je napodobí kdokoliv z nás, má šanci se dostat také k tučnému korytu celebrity?

Tato tendence je známá také již pár tisíc let. Letos čínský kybernetický regulátor vydal nové předpisy, které zakazují žebříčky celebrit a zpřísňují kontrolu nad "chaotickými" fankluby celebrit a jejich agenturami, což není nic jiného než to, co známé v různých formách i z minulosti. Otázkou je, zda je na tom něco nenormálního, nedemokratického? Na to si musí každý člověk zodpovědět sám.“

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)