Svátek má: Otýlie

Politika

Velikost textu:

Kniha Krvavý podzim 1938 je publikací, při jejím čtení vám zamrazí

Kniha Krvavý podzim 1938 je publikací, při jejím čtení vám zamrazí

Když si  začnete prohlížet a číst Průvodce Krvavý podzim 1938, nebudete se stačit divit, co se všechno dělo na podzim 1938. Téměř šestisetstránková publikace je syrovým svědectvím o vraždách civilistů i příslušníků československých bezpečnostních služeb německými ale i polskými záškodníky.

Titulní stránka důležité publikace
29. listopadu 2020 - 18:06

Pokud se vám dostane do rukou  publikace Krvavý podzim 1938, která vyšla jako jeden z mnoha titulů  z edičního programu 2020 nakladatelství Academia, je vhodné  si ji nejen prohlédnout, ale i začíst se do obsahu. Protože knížka je z edice   Průvodců a kapitoly má řazeny podle krajů, můžete si vyhledat a přečíst fakta nejdříve o místech, kde jste někdy byli nebo je jinak znáte. Publikace   čtenáře totiž  zavádí na známá i  méně známá místa spojená s útoky henleinovců a Freikorpsu na československé bezpečnostní složky i civilisty na podzim roku 1938.

Možná někoho překvapí, že Krvavý podzim se neodehrával jenom tam, kde docházelo v pohraničí  ke střetnutí českého obyvatelstva a bezpečnostních složek s Němci, ale i tam, kde útočili na československé vojáky a úředníky  Poláci nebo Maďaři.   Stranou pozornosti autora totiž nezůstala ani činnost polských diverzních jednotek a polské armády na Těšínsku, Slovensku a Podkarpatské Rusi. Na hranicích řádili rovněž vojáci Maďarska, kteří rovněž vraždili na československých hranicích.   Kniha však nekončí obsazením odtrženého území, ale líčí i pokračující násilí, zaměřené zejména proti Židům, Čechům a německým antinacistům.

Kniha je plná reprodukcí výstřižků z dobového tisku, dobových fotografií, ale i reprodukcí z protektorátní mapy, do které jsou zakreslena místa, kde se v roce 1938 střílelo nebo jinak zabíjelo či tam docházelo k jinému násilí. Tech obrázků různých fotmátu je v knize celkem 554.

Zamrazí vás mimo jiné také skutečnost, že u každého většího sídla naleznete text nebo i fotografii vypálené synagogy a že jich v roce 1938 naši tehdejší hrůzostrašně smýšlející spoluobčané po celém území Československa vypálili nebo poničili a vyrabovali.

Je milé, že autor publikace Jiří Padevět si při přípravě náročné publikace  vzpomenul na studia na Střední průmyslové školy zeměměřické a možná i proto Průvodce vydaný v nakladatelství Academia, tak má poprvé názorné mapové lokalizace míst, o kterých se v knize píše.

Prvnizpravy.cz rovněž napsaly ...
Vyhlášení Cen Nakladatelství Academia a Studentské soutěže


Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu? Více na facebookovém profilu webu Prvnizpravy.cz   zde ...

(ps, Prvnizpravy.cz, foto: ps)