Svátek má: Bartoloměj

Politika

Velikost textu:

Bohuslav Chalupa: Soukromé školství průšvih jako blázen

Bohuslav Chalupa: Soukromé školství průšvih jako blázen

"Soukromé školství průšvih jako blázen, souhlasím. Aby se dávaly maturity, nebo ti, co nezvládají státní vysoké školy, aby si je šli potom udělat do soukroma, protože jsou placeni za hlavu ... to prostě hlava nebera," prohlásil poslanec Bohuslav Chalupa.

Poslanec Bohuslav Chalupa
17. září 2017 - 08:46

Když poslanec Bohuslav Chalupa oznámil, že podepíšu všechno, co řekl jeho kolega ve Sněmovně Jaroslav Foldyna, pokračoval ve svém příspěvku zaměřeným na školství.


"Ale my jsme koaliční vláda, vy tam máte premiéra i své ministry. Já jsem stále nespokojený občan a to, co vy říkáte, vnímám taky. A to, že my jsme tady schopni se možná dohodnout a tam nahoře ne, to není můj problém. To je za prvé.  Za druhé. Soukromé školství průšvih jako blázen, souhlasím. Aby se dávaly maturity, nebo ti, co nezvládají státní vysoké školy, aby si je šli potom udělat do soukroma, protože jsou placeni za hlavu, a pak nám lidi, kteří si udělají zemědělského bakaláře, jdou dělat šéfy u policajtů nebo u vojáků, to prostě hlava nebere. Ale tohle vím taky. Až tady vznikne nějaká nová vláda po volbách, možná tam budou rozumní lidé, kteří se dohodnou. Možná to zní blbě, ale já jsem fakt jenom poslanec," oznámil Bohuslav Chalupa.


"Pokud jde o vyčítání nebo nevyčítání. Pokud jste tady rozjeli za dvacet let," obrátil se Chalupa na další poslance a pokračoval ... "kouli deficitu, a teď budu mluvit o oblasti, do které vidím, kdy jenom v oblasti obrany a bezpečnosti jste způsobili deficit ne oněch 100 mld., ale skoro 400 mld., kde jste způsobili deficit do toho školství, tak tuto kouli nezastavíte za čtyři roky, a to víte dobře jako já, protože existuje jakýsi fyzikální zákon, který mluví o setrvačnosti. Z téhle země se ztratilo přes bilion korun od roku 1990. Kde ty peníze jsou? Já jsem to včera říkal: někde za mořem v rákosí," touto části svého vystoupení vyvolal  poslanec Chalupa veselost v sále.

"A pokud jde o nesystematičnost, souhlasím. Některé školy mají hodně peněz, některé nemají. Vysoké školy říkají, že jsou financovány z jiných zdrojů, kraje říkají, že jsou financovány z jiných zdrojů, ale to jsou pořád peníze daňových poplatníků. Ať se vláda konečně rozhodne na nějaké systematičnosti a centralizaci těchto věcí," prohlásil Bohuslav Chalupa ve Sněmovně první zářijový čtvrtek, kdy se hovořilo o školství a tak trochu i o jeho financování.

  (ps, Poslanecká sněmovna, Prvnizpravy.cz, foto: ps)