Svátek má: Jana

Byznys

Velikost textu:

Týden evropské politiky

Týden evropské politiky

Tento týden bude pozornost zaměřena na evropské politické dění. Evropská komise vydá své hodnocení rozpočtových plánů, které by mohlo být prvním krokem k zahájení procedury při nadměrném schodku vůči Itálii.

Ilustrační foto
19. listopadu 2018 - 09:45

V neděli pak bude Evropská rada schvalovat návrh smlouvy o vystoupení Velké Británie z EU, sdělil Jakub Matějů, analytik Komerční banky..

Malými krůčky k řešení evropských nejistot

Na klíčovou událost tohoto týdne si budeme muset počkat až do neděle. To se sejde Evropská rada na svém mimořádném zasedání, aby schválila současnou podobu předběžné smlouvy o Brexitu. Podle té zůstane Británie součástí jednotného trhu a celní unie EU do konce roku 2020, avšak bez volebních práv v rozhodování EU. Smlouva také specifikuje řešení otázky severoirské hranice v případě, že do konce této doby nedojde k jiné dohodě. Toto řešení spočívá v delším setrvání Británie v celní unii. Ve schvalování dohody Evropskou radou nevidíme výrazný problém, složitější to bude na britské straně. Premiérka Mayová bojuje o vlastní setrvání v křesle a v parlamentu si nemůže být jistá ani podporou vládní koalice. V úterý vydá Evropská komise své hodnocení rozpočtových plánů, které by se mohlo stát prvním krokem k zahájení procedury při nadměrném schodku s Itálií.

Polské měsíční indikátory ukážou silný trh práce i průmysl

Od polského trhu práce nečekáme velké překvapení. Zaměstnanost poroste setrvalým tempem. Rizikem je ale uvolnění německých pravidel pro zahraniční pracovníky, které by mohlo vysát domácí i ukrajinskou pracovní sílu z polského trhu. Růst mezd zatím zůstává nad úrovní produktivity a výhledově bude přispívat k nárůstu inflačních tlaků. Ke zrychlení meziročního růstu průmyslové produkce přispěje jeden pracovní den navíc. Ceny výrobců budou taženy rekordně vysokými cenami energií.

Zaostřeno na dnešek: Polské mzdy a zaměstnanost ukážou kondici trhu práce

Polský trh práce začíná být mírně proinflační

Zatímco data zaměstnanosti v Polsku ukážou nezměněný stav oproti září, mzdy by měly meziměsíčně přidat solidních 1,8 %. To naznačuje, že podobně jako v České republice, i v Polsku se trh práce stává proinflačním faktorem. Silný růst mezd totiž překonává dynamiku produktivity, a bude tak přispívat k růstu cen právě v sektorech kde produktivita pokulhává.

Z velkých světových ekonomik nás dnes žádná nová důležitá čísla nečekají.

Makroekonomika trhy na konci týdne nezajímala, šlo o Fed

Zpřesněný odhad jádrové inflace v eurozóně za říjen žádné překvapení nepřinesl. Zrychlení oprotí zářijovým číslům jde na vrub volatilním cenám energií, jádrová inflace zůstává hluboko pod hodnotami, které by si přála ECB. Americká průmyslová produkce sice překvapila o něco slabším meziměsíčním růstem, ten byl ale způsoben volatilními údaji ze sektoru těžby a síťových odvětví. Proti tomu zpracovatelký průmysl rostl solidně a překonal očekávání trhu.

Ten největší impuls ale přišel od centrální banky. Někteří zástupci amerického Fedu vystoupili s tím, že by jeho politika měla zohlednit globální vývoj, který směřuje k pomalejšímu růstu a je zatížen dalšími riziky. Toto holubičí vyjádření vedlo k posílení eura vůči dolaru. Kurz společné evropské měny se tak dostal až nad 1,140 USD/EUR.


Korunu podržely kromě eura i výrobní ceny

Poté, co se koruna ve druhé polovině týdne kočkovala se šestadvacítkou, její páteční boj o kótu 26 CZK/EUR dospěl k vítěznému konci. Po dočasném zklidnění situace kolem brexitu (skončil proud rezignací ministrů vlády T. Mayové) pobídly korunu k posílení solidní čísla o cenách výrobců z dnešního rána. Další impuls přišel ze zámoří od amerického Fedu. Vyjádření jeho představitelů vedla k posílení eura a následně i koruny, která se v pátek odpoledne dostala na 25,98 CZK/EUR.

V Polsku mezitím naplno propukl skandál kolem šéfa dohledu nad finančním trhem, který měl vycházet vstříc dvojici bank Getin Noble a Idea. Trh i veřejnost začaly spekulovat o skutečném stavu těchto bank a jejich schopnosti dostát svým závazkům, obě se totiž nachází na chvostu polských bank z hlediska kapitálové přiměřenosti. Polský trh si tak prošel výprodejem bankovních titulů a zlotý odepsal více než půl procenta své hodnoty, dodal Jakub Matějů.

(jm, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
85.1
CEZ
518.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
832.4
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERCNI BANKA
863
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
744
PHILIP MORRIS CR
13860
O2 C.R.
249.5
UNIPETROL
382.5
VIG
581