Svátek má: Stela

Byznys

Velikost textu:

Sárvárská léčivá voda pohladí tělo i duši. Kde to je? V Maďarsku? Ano

Sárvárská léčivá voda pohladí tělo i duši. Kde to je? V Maďarsku? Ano

V Maďarské republice je  více než 200 termálních lázní a 1400 termálních pramenů. Jinak zde v roce 2019 přenocovalo téměř 77 tisíc českých turistů v lázeňských domech v Budapešti a okolí, dále 50 tisíc v  lázeňském  městečku Bük a o něco méně, tedy 47,5 tisíce, v historickém Sárváru.

Sárvárská léčivá voda tryská i v centru lázní na náměstí
28. listopadu 2020 - 16:50

Do Budapešti to mimochodem máme z Prahy jen 526 kilometrů. Prý jenom koronavir zabránil, aby se tato čísla letos neopakovala.

Historický hrad je duší městečka

Zdejší prameny prý léčí tělo a pohladí duši. Tak to alespoň píšou v jednom ze zdejších prospektů. Nejspíše na tom něco bude, protože jen Čechů sem za loňský rok přijelo přibližně 48 tisíc. Sárvár je sídlo v maďarské župě Vas. Je centrem stejnojmenného okresu Sárvár, ale především jde o známé lázeňské město. S pěti tisíci čtverečními metry vodní plochy ho často krom lázeňských hostů vyhledávají rodiny s dětmi. Za pozornost určitě stojí historický objekt fary a celé místní Kossuthovo náměstí, na kterém najdete i budovu radnice z let 1878 až 1882 s keramickou zvonkohrou. Večer zase překvapí půvabná a fontána s barevnými efekty. Pozoruhodné je také sárvárské arboretum, které se rozprostírá na ploše téměř deseti akrů. Založili ho již v roce 1802. Arboretum osadili více než 350 druhy stromů a keřů, dnes mnohdy staršími sta let. Při prohlídce prý ještě uvidíte 520 m2 skleníků a asi tisíc m2 s různými lesními rostlinami. V době naší přítomnosti však pršelo jako z konve, takže věřme prospektům. Městečku vévodí Nádasdyovský hrad. Jeho základy položili již ve 13. století prý na původní keltské opidum. Traduje se zde, že po nich místo opanovali Římané. Perlou města zůstal hrad i po několika přestavbách, zejména v 17. století. Majitelé z něho vybudovali pohodlné šlechtické sídlo, tedy už zámek o rozloze 1.300 m2. V současnosti patří mezi státem chráněné historické památky a v jeho prostorách najdeme Muzeum Ference Nádasdyho (Nádasdy Ferenc Múzeum), uměleckou galerii i restauraci. Pouze místo vodního příkopu, který vídáme na starých mědirytinách, tu v současnosti vybudovali park.

Za vidění určitě stojí Slavnostní sál zámku se stropními freskami z roku 1653 (ty představují bitevní výjevy z protiturecké války v letech 1591 až 1602 a Ference Nádasdyho II, zvaného „Černý bej”). V roce 1769 je doplnily nástěnné malby Istvána Dorffmaistera (barokní výjevy ze Starého zákona, např. David a Goliáš, Samson a Dalila apod.). Upoutá rovněž kabinetní skříň ze 17 století, zdobená zlacením a mramorovou intarzií a zajímavá je také expozice užitého umění s nábytkem z mnoha staletí, stříbrnými příbory, jídelními soupravami, porcelánem a broušeným sklem. Zdejší sbírka skla a porcelánu se od ostatních sbírek trochu odlišuje. Muzeu ji totiž věnovala zdejší patriotka, Marika Klara Tasnahirik, která zmíněné artefakty shromažďovala většinu života. Najdeme ve sbírce dokonce i skvosty československé předválečné provenience, které už dnes u nás nikdo vyrobit neumí.

Sárvár, BadenBaden, Bayreuth a Mariánské lázně

To hlavní, proč sem míří turisté, je zdejší léčivá voda. Sárvár srovnávají s takovými lázeňskými městy, jako je Baden Baden, Bayreuth, popřípadě Mariánské lázně. Latinské heslo „Sanus per Aquam“, tedy zdraví prostřednictvím vody, tu vzali velice vážně. Mají tu dvě hlavní vřídla. Jedno je více než dva tisíce metrů hluboké a tryská z něho voda o teplotě 83 oC s vysokým obsahem soli. Ideální pro léčbu  různých dermatóz a prý i revma. Druhé není tak hluboké, tzv. pouhých 1200 m, ale jeho teplota činí 43 oC, což je ideální zdroj právě pro ony léčivé bazény Lázní Sárvár. Přidáme-li k tomu moderní ultrafiltrační zařízení, výsledkem je křišťálově čistá voda bez bakterií a chemických látek, která nedráždí citlivou pleť. Snad proto je v okolí několik čtyř a pětihvězdičkových hotelů. Nejblíže lázním je hotel Park In, který s lázněmi spojuje prosklený a vytápěný koridor. Hosté hotelu mají volný vstup do termálních bazénů, vnitřních a venkovních, i do celého areálu lázní. Platit musí v tzv. „saunovém světě“ s dalšími bazény, atrakcemi a dětským areálem. Mají tu k dispozici léčebné a wellness procedury v léčebném centru lázní (masáže klasické, ayurvédské, thajské, různé wellness masáže, bahenní zábaly, inhalace, trakce, wellness koupele a zábaly) a dále saunový svět (finské, parní a bio sauny, aromakabiny, ledová jeskyně, solná komora, jakuzzi, zážitková sprcha, odpočívárna a vitamínový bar). Areál lázní nabízí také další služby: kadeřnictví, kosmetiku, manikúru, pedikúru, fitness, venkovní hřiště a i Kneippův bazén. Nejluxusnějším hotelem v Sárváru je však hotel Spirit Hotel Thermal Spa s pěti hvězdičkami. Služby i hotelové interiéry uspokojí náročné klienty. V některých apartmánech tu mají například i kulaté postele. Možná je ocení zlatá a zamilovaná mládež, ovšem pro pána v letech s neklidným spaním asi nebude. Důležité ovšem je že zdejší terapie využívá termální prameny a skvělá hotelová wellness zóna zabírá plochu plochu 10.000 m². Vynikající jsou i zdejší gastronomické služby, povětšinou formou švédského stolu. O tom, že hotel opravdu patří k evropské špičce, svědčí podle zdejší ředitelky prodeje, Judit Bartoňové, i stěna plná mezinárodních i místních ocenění.

Ovšem čas covidu se také podepsal na provozu sárvárských hotelů. Zatímco v letech minulých si s obsazeností nedělali problémy, v současnosti počítají s třiceti procenty. To sice ještě není likvidační, ale dost se k tomu blíží. Situaci prý zachraňují především Rusové, kteří se této tzv. „čínské chřipečce“ smějí, a navíc patří k movitějším i pravidelným hostům.
Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu? Více na facebookovém profilu webu Prvnizpravy.cz   zde ...    Ve spolupráci s Českou asociací  novinářů a publicistů cestovního ruchu  

(Antonín Karoch, Prvnizpravy.cz, foto: Antonín Karoch)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
529
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
729.2
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
685
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
806
PHILIP MORRIS ČR A
15360
O2 C.R.
255.5
UNIPETROL
382.5
VIG
595