Svátek má: Zlata

Byznys

Velikost textu:

Průmysl zadržuje propad evropské ekonomiky

Průmysl zadržuje propad evropské ekonomiky

Kontrast, který vidíme v Česku, ve vývoji nálad i tržeb mezi průmyslem a službami, není v Evropském měřítku nijak výjimečný.

Ilustrační foto
23. února 2021 - 09:30

Potvrdily ho i v pátek zveřejněné předběžné indexy nákupních manažerů ve vybraných zemích eurozóny. Nepřekvapily slabší výsledky PMI za služby, na které primárně směřují restrikce, ale spíš velmi silná čísla u průmyslu, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Petr Dufek, analytik Komerční banky.

Když se podíváme třeba jen na Německo, jako na nejsilnější ekonomiku eurozóny a našeho hlavního obchodního partnera, vidíme nejenom tříleté maximum PMI v průmyslu, ale i silné zahraniční zakázky slibující velmi dobré výsledky tohoto odvětví i pro další měsíce. Pozitivní vývoj dokonce i v případě zaměstnanosti, nicméně určité negativní signály přehlédnout rozhodně nelze. Především jde o nedostatek vstupů a dopravní kapacity, které mohou prodlužovat realizaci zakázek a stimulovat výrobní inflaci. Komplikace s plynulostí výroby by v každém případě byla velmi nepříjemnou komplikací, neboť průmysl je de facto jediným odvětvím, které zadržuje německou, respektive evropskou ekonomiku před dalším poklesem.

 


Firmy nicméně zůstávají ohledně blízké budoucnosti velmi pozitivně naladěné, což lze nepochybně přičíst víře v úspěch vakcinace. Už dnes by tento optimismus mohlo potvrdit i Ifo, a to především pokud jde o subindex očekávání. Asi nepřekvapí slabé výsledky za služby, nicméně silný průmysl by měl jejich negativní efekt výsledek zcela eliminovat. Dnes přijde na řadu inflace v eurozóně, která by se mohla podle trhů dostat do blízkosti jednoho procenta.

Z pohledu ECB však tento posun nebude asi nijak významný, protože měnově politická linie je v podstatě pevně narýsovaná. Ve středu český dluhopisový trh čekají další tři emise státních bondů v hodnotě 14 mld., které mají spoluvytvářet rekordní likviditní balík, jenž bude MF letos potřebovat pro krytí splatných papírů, a především pak plánovaného schodku ve výši půl bilionů korun. Pozornost u nás si však nejspíše dál udrží aktuální kovidová čísla, která pro ČR nevyznívají zatím nijak nadějně, natož pozitivně. Při pohledu na jejich dosavadní trend se hned tak o nějakém rozvolňování mluvit rozhodně nedá, byť tolik sledované číslo R v neděli symbolicky pokleslo.

(rp,prvnizpravy.cz,csob,foto:arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
700
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
936.2
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
865.5
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
832
PHILIP MORRIS ČR A
15940
O2 C.R.
263
UNIPETROL
382.5
VIG
627