Svátek má: Leoš

Byznys

Velikost textu:

Představitelé ECB začínají zpívat jestřábí píseň

Představitelé ECB začínají zpívat jestřábí píseň

Prezident ECB M. Draghi včera zamíchal kartami, když připustil, že tlaky na jádrovou inflace v eurozóně se stupňují.

Mario Draghi, šéf Evropské centrální banky
25. září 2018 - 09:45

Euro na jeho řeč reagovalo pozitivně a na chvíli se ocitlo na nejsilnější úrovni od května. Dnešní statistiky ukáží, že francouzská podnikatelská důvěra se drží stále vysoko. Data z polského trhu práce potvrdí, že tamní trh je nadále napjatý, což se odrazí v dalším poklesu už tak rekordně nízké nezaměstnanosti, sdělila Monika Junicke, analytička Komerční banky.

Podnikatelská důvěra ve Francii opět na vzestupu

Francouzský indikátor INSEE podnikatelského klimatu i přes srpnový pokles zůstal nad svým dlouhodobým průměrem. Vzhledem k tomu, že pomalejší ekonomický růst v první polovině roku byl způsoben především jednorázovými faktory, je podle ekonomů SG pravděpodobné, že indikátor podnikatelské důvěry v následujících měsících opět poroste. Bude tak indikovat růst francouzské ekonomiky ve výši 0,5 % q/q ve třetím čtvrtletí.

Prezident Draghi podpořil euro

Euro si včera sáhlo na 1,181 USD/EUR, tedy na nejsilnější úroveň od května letošního roku. K posílení ho motivovala řeč prezidenta ECB M. Draghiho, který vystoupil před Evropským parlamentem. Po dlouhé době, a poprvé tento rok, se Draghi vyjádřil, že inflace v eurozóně je na vzestupu. Je tažená především jádrovou inflací, která je stabilní a v následujících měsících ještě poroste. Pomáhat ji k tomu bude utahující se trh práce v eurozóně, který tvoří tlaky na růst mezd. ECB tedy nebude nic bránit ve zvyšování sazeb příští rok, poté co letos v prosinci ukončí program nakupování aktiv. Dnes má ještě možnost vyjádřit se k měnové politice ECB její představitel B. Coueré a hlavní ekonom P. Praet, který je znám svým spíše jestřábím postojem.


Polské výrobce trápí nedostatek zaměstnanců

Polská nezaměstnanost v srpnu podle ekonomů SG opět poklesla o 0,1 pb a pod 6 % zůstane až do konce roku. Současný pracovní trh komplikuje situaci výrobcům, kteří mají problém najít vhodné zaměstnance. Rekordně vysoký podíl firem reportuje nedostatek pracovní síly, což vede k růstu volných míst. Tato situace, podobně jako v ostatních zemích regionu, vytváří tlak na růst mezd a platů, což v dlouhodobějším horizontu vytváří riziko k inflačnímu výhledu.

Konjunkturální výzkum korunu nepodpořil, euro ji pomohlo ztráty zkorigovat

Důvěra v domácí ekonomiku v září vzrostla v obou složkách, jak mezi podnikateli, tak i spotřebiteli. Spotřebitelská důvěra vzrostla poprvé po třech měsících a stále se drží poblíž své maximální úrovně. Důvěra v průmyslu zůstala meziměsíčně nezměněná, firmy se nadále potýkají s nedostatkem pracovní síly a kapacitními limity. Statistika ČSÚ však neměla na kurz koruny vliv. Česká měna během dne oslabovala, když atakovala hranici 25,65 CZK/EUR. V druhé části dne ale koruna zkorigovala, podpořil ji skokový pohyb eura poté, co prezident M. Draghi vystoupil v parlamentu. Česká měna tak zakončila obchodování tam, kde v pondělí ráno začala, tedy na 25,61 CZK/EUR, doplnila Monika Junicke.

(mj, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
94.7
CEZ
540
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
829
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERCNI BANKA
905.5
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
746
PHILIP MORRIS CR
13680
O2 C.R.
227
UNIPETROL
382.5
VIG
587