Svátek má: Albína

Byznys

Velikost textu:

Inflace v eurozóně mírně nabere na tempu

Inflace v eurozóně mírně nabere na tempu

Listopadová inflace v eurozóně pravděpodobně předvede mírný růst. Poroste ale i počet nezaměstnaných Němců.

Ilustrační foto
29. listopadu 2019 - 09:45

Francouzské HDP bude ve druhém čtení zřejmě potvrzeno na již zveřejněné úrovni. Pokud překvapí revizí, pak ve směru nahoru. Druhé čtení HDP čeká i země středoevropského regionu, sdělila Jana Steckerová, analytička Komerční banky..

Počet nezaměstnaných Němců roste

Listopadová inflace v eurozóně pravděpodobně o dvě desetiny vzrostla (na 0,9 % y/y), a to především vlivem pozitivní statistické základny v Německu. Směrem nahoru by se měla posunout i jádrová inflace, které nahrává vývoj cen v oblasti služeb. V příštím roce by se jádrová inflace měla posunout z letošního 1,0 % na 1,4 %. Celkovou inflaci budou držet při zemi nižší ceny ropy a silnější euro vůči dolaru.

Počet nezaměstnaných Němců v listopadu pravděpodobně vzrostl o dalších 8 tisíc. O jednu desetinu nahoru se zřejmě posunula i míra nezaměstnanosti (na 5,1 %). Zhoršující se situace na trhu práce by se časem mohla promítnout do nižší důvěry spotřebitelů, potažmo jejich spotřeby. Tyto dopady však budou brzdit vyšší veřejné výdaje i dobrá nálada pramenící z kratšího pracovního týdne.

Třetí čtení francouzského HDP zřejmě žádné překvapení nepřinese. Rizika se ale koncentrují ve směru vyššího růstu. Po očekávaných 0,3 % q/q by si v závěrečném čtvrtletí letošního roku mohla francouzská ekonomika polepšit o solidních 0,5 % q/q.

Lepší důvěra v eurozóně euru nepomohla

Peněžní zásoba M3 i objem poskytovaných úvěrů soukromému sektoru v eurozóně ukázal v říjnu dobré výsledky. Peněžní zásoba meziročně vzrostla o 5,6 %, přičemž znovuobnovený program nákupů aktiv by měl přispět k jejímu dalšímu růstu směrem k 6,0 %. Listopadová důvěra v ekonomiku eurozóny potěšila o něco lepšími výsledky. I tak se ale společná evropská měna držela po celý včerejší den v úzkém pásmu 1,101-1,102 USD/EUR.

Česká ekonomika mírně ubrala na tempu

V regionu dnes bude zveřejněna struktura růstu HDP za Q3 19. V České republice dynamika HDP v Q3 19 vykázala mírné zpomalení. Hlavním zdrojem růstu byla podle našeho odhadu spotřeba domácností, která ale zřejmě také mírně ubrala na tempu. Trochu lépe, než v předchozím čtvrtletí, by si naopak mohly vést firemní investice. Příspěvek čistého exportu tentokrát zřejmě nebude tak oslnivý, jako tomu bylo v Q2 19.  

Regionální měny oslabují, výjimkou je forint

Česká národní banka včera oznámila, že sazbu proticyklické kapitálové rezervy ponechá beze změny na úrovni 2 % i po prvním lednu 2021. Proti případným šokům banky podle jejího vyjádření zůstávají odolné. Z centrálních bankéřů včera nevystoupil nikdo. Koruna v průběhu čtvrtečního obchodování ztratila zhruba 0,2 % a posunula se na úroveň 25,58 CZK/EUR. Oslaboval i polský zlotý, a to o 0,3 % na 4,324 CZK/PLN. Jedinou měnou, která přežila čtvrteční obchodování bez újmy, byl maďarský forint. Ten se však stále pohybuje poblíž svých historicky nejslabších úrovní, takže o žádném velkém vítězství nelze hovořit (336,2 HUF/EUR), uzavřela Jana Steckerová.
 
(js, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)
Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
103.4
ČEZ
504.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
833.8
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
804
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
702
PHILIP MORRIS ČR
15240
O2 C.R.
234.5
UNIPETROL
382.5
VIG
649