Svátek má: Ilona

Byznys

Velikost textu:

Hoteliéři a restauratéři vnímají vládní rozhodnutí jako kompromis

Hoteliéři a restauratéři vnímají vládní rozhodnutí jako kompromis

„Asociace hotelů a restaurací České republiky vnímá nedělní rozhodnutí Vlády ČR k přechodu do stupně 3. v tabulce opatření PES a to od čtvrtka 3. prosince 2020, jako rozumný kompromis," konstatoval Prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek v tiskové zprávě.

Prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek
29. listopadu 2020 - 21:10
 
„Podnikatelé v pohostinství a ubytovacích službách mají jasně stanovený termín, kdy budou moci opět nabízet své služby. Asociace hotelů a restaurací ČR zároveň vyzývá všechny provozovatele stravovacích a ubytovacích zařízení, aby dodržovali stanovená pravidla pro bezpečný provoz. Zároveň vyzývá k jejich respektování veřejnost. Je v zájmu všech, aby postupné rozvolňování nepřineslo další zásadní zhoršení situace a nevedlo k opětovnému uzavírání obchodu a služeb a omezování školní výuky," píše se v tiskové zprávě.

Asociace hotelů a restaurací ČR dále konstatuje, že provozovny stravovacích i ubytovacích zařízení byly uzavřeny více než 40 dní, a tudíž je nutné, aby vláda schválila zároveň navrhované kompenzační programy pro zasažená odvětví, která tímto rozhodnutím utrpěla značné ztráty. Většina podniků je po jarní vlně uzavření provozů zcela finančně vyčerpána.

Jak říkám ...

„Respektujeme rozhodnutí vlády a vnímáme čtvrteční termín jako důležitou a jasnou informaci pro podnikatele, kteří se tak mohou dostatečně připravit na otevření svých provozů. I tak nadále pokračuje omezení podnikání v souvislosti se snižováním kapacit restaurací a omezením vnitřních akcí, jako jsou podniková setkání a konference. Minimálně polovina hotelů v Praze a dalších velkých městech zůstane z těchto důvodů i nadále uzavřena. O to důležitější je obnovení programu Covid – ubytování a alokování dostatečných prostředků na kompenzace pro všechny zasažené podnikatele. Stejně tak by měl vzniknout program kompenzací pro restaurace, například založený na porovnání obratů z loňského roku. Částky, které požadujeme po vládě pro kompenzace jsou minimální ve srovnání se skutečnými ztrátami a faktem, že podnikatelé mají ze zákona na odškodnění za opatření vlády nárok. Cestovní ruch přináší do veřejných rozpočtů ročně až 125 mld. korun a je logické, že v případě zásahu vyšší moci, je to stát, který by je měl podpořit,“ má jasno Václav Stárek.


Asociace hotelů a restaurací ČR připravila rovněž návrhy na systémová opatření, která mohou podnikatelé využít pro zajištění bezpečného provozu tak, jak vyžaduje v některých stupních v tabulce PES Ministerstvo zdravotnictví ČR.


Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu? Více na facebookovém profilu webu Prvnizpravy.cz   zde ...

(ps, Prvnizpravy.cz,  Asociace hotelů a restaurací ČR, foto: ps)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
539
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
695
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
698
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
780
PHILIP MORRIS ČR A
15480
O2 C.R.
259
UNIPETROL
382.5
VIG
571