Svátek má: Ctirad

Byznys

Velikost textu:

Eurozóna zůstává v deflaci

Eurozóna zůstává v deflaci

Po včerejším svátku u nás, který pro většinu obchodníků znamenal závěrečný den prodlouženého víkendu, se dnes na korunový trh vrátí aktivita.

Ilustrační foto
18. listopadu 2020 - 09:45

Tuzemský i středoevropský ekonomický kalendář je ale prázdný. A moc toho nenabídne ani ten světový. Finální čísla říjnové inflace v eurozóně budou potvrzena na již zveřejněných nízkých hodnotách, data z amerického trhu nemovitostí potvrdí pokračující růstové momentum, uvedl Jan Vejmělek, hlavní ekonom komerční banky..

Inflace v eurozóně zůstane dlouho slabá

Finální čísla inflace za říjen v eurozóně by měla být potvrzena na dříve zveřejněných odhadech. Ty ukazovaly na meziměsíční růst spotřebitelských cen o 0,2 %, což znamená, že oproti loňskému říjnu jsou ceny o 0,3 % níže, když svou roli sehrálo i snížení německé DPH. Meziroční dynamika jádrové inflace je v plusu, když v říjnu dosáhla 0,2 %. Zůstává tak velmi nízká a vzhledem ke stále se zvyšujícímu počtu zemí eurozóny, které kvůli pandemii zavádějí v různé míře restriktivní opatření, nelze očekávat, že by se v blízké době inflace s nějakou razancí vrátila.

Déjà vu na finančních trzích

Vstup finančních trhů do nového týdne se vydařil a jako by z oka vypadl situaci před týdnem. Vzpomeňme, jak pozitivně trhy reagovaly na zprávy ohledně úspěšného vývoje vakcíny proti covid-19 z dílen společností  Pfizer a BioNTech. Toto pondělí s obdobnou, možná ještě lepší zprávou, přišla americká firma Moderna. Její vakcína, u které probíhá třetí fáze testování na 30 tisících dobrovolnících, vykázala úspěšnost 94,5 %. Příznivější by měly být i podmínky pro skladování. Zpráva tak opět podpořila akciové trhy, na devizových trzích z ní profitovalo euro. To se vůči dolaru v pondělí ráno vyšplhalo až k 1,1870 USD/EUR. Během dne ale společná evropská měna své zisky částečně korigovala. Včerejší evropské obchodování se opět euru vydařilo, když se jeho kurz dostal dokonce na dohled hladiny 1,1900 USD/EUR. Americká data maloobchodních tržeb za říjen ale zaostala za tržním očekáváním a zchladila náladu na trhu. To se projevilo jak na akciích, které se dostaly do červeného pásma, tak i na mírné korekci eurových zisků.

Pondělní optimismus na finančních trzích se odrazil i na kurzu české měny. Ta dokonce krátce po poledni posílila až ke 26,32 CZK/EUR a dostala se tak na nejsilnější hodnotu za posledního dva a půl měsíce. V ještě v závěru pondělní seance své zisky lehce korigovala posunem ke 26,40 CZK/EUR. Ranní data o cenovém vývoji v primárních okruzích za říjen žádný impuls pro trhy nepředstavovala. Ceny průmyslových výrobců sice rostly o něco rychleji, než s čím počítal trh, významněji opačným směrem ale působí ceny zemědělských výrobců. Včerejší sváteční den zajišťovali na korunovém trhu likviditu převážně londýnští investoři. Zhoršení globální nálady se podepsalo i na kurzu koruny vůči euru, který zamířil směrem ke 26,55 CZK/EUR., dodal Jan Vejmělek.

(jv, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)
Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
542
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
688.2
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
701
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
774
PHILIP MORRIS ČR A
15380
O2 C.R.
260
UNIPETROL
382.5
VIG
575