Svátek má: Monika

Byznys

Velikost textu:

Economist: Americký plyn nejspíše místo do Evropy „poputuje“ do Asie

Economist:  Americký plyn nejspíše místo do Evropy „poputuje“ do Asie

Zdá se, že je nepravděpodobné, že by americký LNG mohl zpochybnit přednosti plynovodu s ruským plynem.

Loď přepravující LNG
19. listopadu 2018 - 07:20

Rick Perry, americký ministr energetiky, jel do východní Evropy, aby se pokusil prodat americký zemní plyn (LNG).

Ve Varšavě dohodnul 24-letou smlouvu s polskou státní plynárenskou společností PGNiG, podle níž bude PGNiG kupovat 40,95 miliardy metrů krychlových plynu od amerického dodavatele Cheniere Energy.Rick Perry uvedl, že dohoda je "signálem pro celou Evropu, že se tak může rozvíjet energetická budoucnost".

V Berlíně tentýž den se německý ministr hospodářství Peter Altmaier setkal s Alexejem Millerem, generálním ředitelem společnosti Gazprom, ruským plynárenským gigantem. Oba diskutovali o rostoucím dovozu ruského plynu do Evropy prostřednictvím Nord Stream 2, probrali tak spolu velmi odlišnou energetickou budoucnost od budoucnosti plánované Rickem Perrym.


Evropské země mají obavu z energetické bezpečnosti. Poptávka po plynu v Evropě vzrostla od roku 2015, částečně díky globálnímu oživení hospodářství a upřednostňování elektráren, které jsou šetrnější k životnímu prostředí. Podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA), mezivládní agentury, celková poptávka v Evropě (která v definici Mezinárodní energetické agentury vylučuje Rusko) dosáhla v loňském roce 613 miliard kubických metrů. IEA očekává, že se nyní stabilizuje a do roku 2040 dojde k jejímu velmi mírnému poklesu.

Ale vzhledem k tomu, že výroba plynu se snižuje v jiné než ruské Evropě, region je stále více závislý na dovozu, zejména z Ruska, který již poskytuje 35% své nabídky. Nebezpečnost situace byla zřejmá v letech 2006 a 2009, kdy Rusko dočasně přerušilo přepravu plynu přes Ukrajinu a způsobilo to v několika zemích nedostatek plynu a proto se buduje plynovod Nord Stream-2, nezávislý na tranzitu přes Ukrajinu a další země, je to přímé spojení Rusko-Německo. Evropští představitelétaké začali hledat alternativní dodávky plynu, včetně amerického LNG.

The Economist uvádí, že v prvních šesti měsících letošního roku dosáhl ruský dovoz plynu rekordní objemy, představuje nárůst o 8% oproti stejnému období v roce 2017. Faktem je, že hrozba amerického LNG přinutila Gazprom snížit ceny a pracovat ještě efektivněji.
 
Je tedy velmi pravděpodobné, že americký zkapalněný plyn půjde přímo do Asie, kde současní dodavatelé, Katar a Austrálie, nejsou schopni uspokojit rostoucí poptávku, především Číny.
 
Proto je pro americké dodavatele mnohem důležitější zajistit, aby obchodní spory  amerického prezidenta Donalda Trumpa s Čínou neuzavřely tento trh, důležitější  než evropský,  píše The Economist.

(rp,prvnizpravy.cz,economist,foto:arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
85.1
CEZ
526
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
870
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERCNI BANKA
852
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
746
PHILIP MORRIS CR
13760
O2 C.R.
250
UNIPETROL
382.5
VIG
620