Svátek má: Jan

Regiony

Velikost textu:

Pardubický kraj podporuje unikátní včelařskou školu v Nasavrkách

Pardubický kraj podporuje unikátní včelařskou školu v Nasavrkách

V celé republice funguje jediná škola vzdělávající včelaře. Střední odborné učiliště včelařské – Včelařské vzdělávací centrum, o. p. s., působí v Nasavrkách. Zřizovatelem jsou Český svaz včelařů a Ministerstvo zemědělství.

Hejtman s ředitelem školy
5. listopadu 2014 - 07:30

Ročně tu projde školením nebo vzděláváním na 5000 lidí. Při své cestě po regionu dnes školu navštívil hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

„Přestože kraj není zřizovatelem této školy, je pro nás toto vzdělávací centrum velmi důležité, neboť takové nikde jinde v republice nenajdete,“ vysvětlil hejtman Netolický důvod návštěvy v Nasavrkách a připomněl, že Pardubický kraj podporuje nové začínající včelaře prostřednictvím grantu, který činí 480 tisíc korun ročně.

Novinkou je grant na podporu rozvoje v problémových regionech

Ředitel školy Josef Lojda si pochvaluje krajských přístup k mladým včelařům, protože pomáhá vychovávat novou generaci včelařů a také rozvíjí ekologickou výchovu.

Škole chybí velkochov včel. Vybavení školy, ve které se vzdělává v dálkovém studiu 201 žáků, odpovídá malým a středním chovům včelstev. Aby mohla zřídit velkochov včel, je třeba vystavět nový objekt.

„Osobně kvituji záměr školy na výstavbu nového objektu s technologiemi pro velkochovy, které mohou čítat až 500 včelstev. Tento objekt by měl stát asi 12 milionů korun a budeme společně hledat cesty tak, jak by škola mohla využít finanční prostředky z Integrovaného regionálního operačního programu či Operačního program Výzkum, vývoj a vzdělávání,“ konstatoval Martin Netolický.

Škola, která včelaře vzdělává už více než 60 let, má velmi dobré zázemí. Za posledních 15 let se tu investovalo téměř 30 milionů korun. Škola disponuje prostory pro vzdělávání, stravování i ubytování a má i vlastní prodejnu, muzeum včelařství a arboretum. Zdejších 180 včelstev slouží hlavně pro výuku a veškerá produkce se prodává ve vlastní prodejně. O budoucnost se škola rozhodně obávat nemusí, v České republice je na 50 tisíc včelařů, průměrně připadá 11 včelstev na jednoho včelaře. Pardubickenovinky.cz informoval Mgr. Jakub Rychtecký z kanceláře hejtmana, Pardubický kraj.

(jv,foto:Luboš Kozel)