Svátek má: Soběslav

Regiony

Velikost textu:

TECHNOhrátky v zemědělské škole v Chrudimi

TECHNOhrátky v zemědělské škole v Chrudimi

TECHNOhrátky v zemědělské škole v Chrudimi: Kluci z Pardubic chtěli dojit Milku, ale nakonec neskrývali obdiv.

TECHNOhrátky v zemědělské škole v Chrudimi
30. září 2021 - 11:30

Víte, která kráva nadojí nejvíc mléka? – „No přece Milka!“ – Milka je dobrá, ale tahle je strakatá. – „Tak to bude stracciatella!“ – Kluci z Pardubic, jste vtipní, ale pamatujte si, že rekordmankou je ta holštýnská…

TECHNOhrátky, které se konaly 29. září ve Střední škole zemědělské a Vyšší odborné škole Chrudim, se nesly ve znamení dobré nálady, pohody a zábavy, a tak si „deváťáci“ ze ZŠ Prodloužená z Pardubic-Polabin mohli dovolit i úsměvné odpovědi na dotazy učitele odborného výcviku. Znovu po třech letech zde 120 žáků z devíti základních škol poznávalo základy zemědělských oborů.

„Přiznám se, že vám závidím tuto možnost, protože když jsme do základní školy chodili my, tak ještě žádné TECHNOhrátky nebyly. Dobře se ve škole dívejte a pečlivě vybírejte. A mějte na paměti, že jakékoliv řemeslo, kterému se vyučíte, bude mít velký potenciál,“ sdělil účastníkům Josef Kozel, radní Pardubického kraje pro školství.

Vzápětí ho podpořil i jeho kolega – radní Pardubického kraje pro venkov, životní prostředí a zemědělství Miroslav Krčil. „Lékaře potřebujete třeba jedenkrát za rok, právníka jedenkrát za život, ale jíst musíte alespoň třikrát denně. Pokud si vyberete některý ze zemědělských oborů, bude to pro vás znamenat jistotu do budoucna,“ uvedl při slavnostním zahájení Miroslav Krčil. Společně s ním byli hosty také ředitelka společnosti Agrovenkov Petra Vaňousová a člen představenstva společnosti Cerea Milan Fiedler.

Šest pracovišť – tři obory. Účastníci TECHNOhrátek poznávali na šesti speciálních pracovištích obory, které chrudimská zemědělská škola nabízí – učební zemědělec-farmář i dva maturitní: agropodnikání a ekologie a životní prostředí se zaměřením vodohospodář. A zdá se, že v poslední době zemědělské profese táhnou, protože v porovnání s uplynulým rokem přibylo ve škole o sto žáků víc. V celém Pardubickém kraji ji to v „přírůstcích“ řadí na druhé místo. Například obor vodohospodář se vyučuje teprve od loňska a v tomto roce si ho vybralo osmnáct studentů.

Tři stanoviště vznikla v hlavní budově školy, další tři ve zmodernizovaném školním statku ve Vestci. Žáky mezi oběma areály průběžně převážely autobusy.

„Úkoly, které jsme připravili, nejsou nijak náročné, ale určitě při nich bude zapotřebí manuální šikovnost, paměť a pozornost,“ upozornil aktéry ředitel školy Stanislav Valášek.

Dojení dalo zabrat. A právě v tomto duchu se jednotlivé činnosti skutečně nesly. V laboratoři čekal žáky rozbor vody, v garáži zase vážili krmné směsi a seno. Na dvoře museli v rámci dendrologie rozeznávat druhy dřevin a také si prověřili své znalosti z třídění odpadů. Na všech pracovištích jim demonstrovali požadované činnosti a rovněž dbali na jejich plnění studenti chrudimské zemědělské školy.

„Velkým zážitkem pro většinu dětí však byla návštěva statku ve Vestci. Na pastvině si mohli prohlédnout lamy Františka, Sněhurku a Snížka, koně, kozy nebo ovce. Všem se dostalo varování lamy nehladit, protože jinak plivou. Mezi úkoly ve Vestci patřilo poznávání drůbeže či různých spojovacích materiálů, stejně jako náročný slalom s kolečkem naloženým dvěma pytli sena. Nejvíce veselí však tradičně přineslo dojení na maketě krávy. To však i největší třídní suveréni záhy zjistili, že tato aktivita není zdaleka tak snadná, jak se jim na první pohled zdálo. A při představě, že u nejlepších dojnic by museli vydojit třeba až čtyřicet litrů mléka, nakonec obdivně zahučeli: ´Hustý!´,“ popsal atmosféru Vladimír Zemánek, manažer projektu TECHNOhrátky.Součástí akce byla také prezentace společnosti Cerea, strategického partnera SŠ zemědělské a VOŠ Chrudim.

Ovocné dorty pro vítěze soutěží vyrobili tentokrát žáci SOŠ a SOU obchodu a služeb Chrudim. V manuálních činnostech zvítězila ZŠ Dolní Roveň, ve vědomostním kvizu Hej Ty, víš to?! si nejlépe vedla výprava ZŠ a MŠ Prosetín.

Pardubickénovinky.cz informoval Mgr. Vladimír Zemánek, manažer projektu TECHNOhrátky.

(jv,pardubickénovinky.cz foto:technohrátky)