Svátek má: Monika

Regiony

Velikost textu:

Sklady munice v Květné bude hlídat vojenská policie

Sklady munice v Květné bude hlídat vojenská policie

Ministerstvo obrany České republiky chce po problémech v muničním skladu na Zlínsku využít areál v Květné v Pardubickém kraji pro dočasné uskladnění přibližně čtyř tisíc tun munice z Vrbětic.

Z jednání v muničním skladu
13.listopad 2014 - 17:04

Tento záměr na jednání s předsedou Bezpečnostní rady Pardubického kraje Martinem Netolickým a starosty obcí Květná, Polička, Svitavy, Pomezí a Vendolí potvrdil náměstek ministra obrany Tomáš Kuchta. Hejtmanství i starostové se tomuto řešení nebrání a jsou připraveni vyjít státu vstříc. Požadují však jasné záruky na zabezpečení areálu vojenskou policií. Upozorňují také na nutnost zpracování havarijního plánu.

„Ministerstvo nepočítá s přesunem munice v nejbližších dvou týdnech. Získali jsme příslib, že v případě aktivace muničního skladu bude tento sklad střežen vojenskou policií. Vyměněna budou také vrata za nová pancéřová. Aktivace by měla být pouze pro dočasné uskladnění munice. Následně bude sklad využíván jako záložní,“ shrnul závěry z jednání šéf Bezpečnostní rady kraje Martin Netolický. Kraj rovněž požaduje po vlastníkovi areálu, kterým je ministerstvo obrany, aby v souladu se zákonem o prevenci závažných havárií zpracoval vnější i vnitřní havarijní plán pro celý areál. Ministerstvo totiž nepočítá s tím, že by areál převedlo zpět do armádního režimu, pravděpodobnější je, že do budoucna přejde do správy Ministerstva vnitra České republiky v rámci integrovaného záchranného systému.

Muničním skladem se bude zabývat i Bezpečnostní rada kraje

Hejtman i starostové se rovněž zajímali o druh a množství munice, která by měla být převezena z Vrbětic. „Domnívám se, že naše otázky jsou z pohledu zodpovědnosti za integrovaný záchranný systém zcela legitimní. Muniční sklady zasahují do katastru čtyř obcí a dvou obcí s rozšířenou působností. Dohodli jsme se proto se starosty dotčených obcí i zástupci ministerstva, že se k této otázce vrátíme 9. prosince na Bezpečnostní radě kraje,“ vysvětlil hejtman Martin Netolický. Přesný objem převezené munice není podle ministerstva znám. „To záleží na vlastníkovi munice ve Vrběticích a na tom, jaké množství munice se mu podaří rozprodat,“ uvedl náměstek ministra obrany Tomáš Kuchta.

Součástí jednání byla i prohlídka areálu, kterou zprostředkovalo krajské velitelství Armády České republiky. „Mám dobrý pocit z toho, že ministerstvo vnímá naše požadavky. Budeme kontrolovat jejich plnění. Oceňuji rovněž přístup kraje k celému problému, neboť tento bod zařadí na prosincové zasedání Bezpečnostní rady kraje,“ dodal starosta Květné Petr Škvařil.

(jv,pardubickenovinky.cz,foto:pk)