Svátek má: František

Regiony

Velikost textu:

TECHNOhrátky míří do Litomyšle

TECHNOhrátky míří do Litomyšle

TECHNOhrátky míří do Litomyšle za cizokrajnými zvířaty, zahradní architekturou i 14 000. jubilantem.

Ilustrační foto - TECHNOhrátky v Chrudimi
20. listopadu 2021 - 11:30

Kvůli covidové pandemii se konaly naposledy TECHNOhrátky ve Střední škole zahradnické a technické Litomyšl v říjnu 2019, přesto je letošní scénář s tím tehdejším téměř identický. O účast na akci, která se zde uskuteční v úterý 23. listopadu, byl mezi základními školami z celého Pardubického kraje znovu absolutně nejvyšší zájem. A jestliže před dvěma roky organizátoři v „zetešce“ napočítali jubilejního 12 000. účastníka v historii projektu, tak tentokrát přivítají školáka se symbolickým evidenčním číslem 14 000.

„Loučení TECHNOhrátek pro letošní rok se Svitavskem proběhne ve zhoršující se epidemické situaci. Velkou výhodou je však to, že den před akcí budou ve školách otestováni všichni žáci, takže do Litomyšle přijedou pouze ti s negativním výsledkem. Na začátku podzimu se nám zaregistrovalo více než dvacet základních škol a přes dvě stovky aktérů, ale případné karantény, stejně jako omezená kapacita učeben, dílen a laboratoří zredukuje konečnou účast zhruba na polovinu. Žáci samozřejmě absolvují celou akci s respirátory nebo rouškami, k dispozici budou dezinfekce, často se bude větrat a navíc maximálně zkrátíme úvodní i závěrečnou, soutěžní část programu,“ uvádí Vladimír Zemánek, manažer projektu TECHNOhrátky.

Žáky z celého regionu láká do Litomyšle výrazná a rychle postupující modernizace školy a jejího zázemí a také ojedinělá kombinace zahradnických, technických, lesnických, chovatelských a uměleckých profesí. V průběhu akce dostanou ostatně příležitost ochutnat z této široké nabídky. Šest speciálních pracovišť jim představí bohatý průřez vyučovanými obory a také důkladně prověří manuální schopnosti zúčastněných žáků. Ty čeká seznámení s chovatelstvím cizokrajných zvířat, floristikou a zahradní architekturou, logistikou, mechanizací a službami, scénickou a výstavní tvorbou či výpočetní technikou.

„Seznamka s obory bude opravdu pestrá. Školáci si vyzkoušejí například svařování na trenažéru virtuálního svařování, práci s vypalovacím a gravírovacím laserem nebo tvorbu dekorace z přírodních materiálů a ošetřování dřevin. Je pro ně připravena rovněž demontáž kol u osobního automobilu, velkoformátová malba či umělecká fotografie nebo určení vzorků pomocí mikroskopu a poznávání živočichů,“ poodkrývá program Helena Bártlová, manažerka projektu TECHNOhrátky.

„Součástí akce bude také jedno malé jubileum. Vyhlásíme na ní jubilejního 14 000. žáka, jenž se od května 2013 aktivně zapojil do TECHNOhrátek. Od nás i od zástupců školy obdrží v rámci slavnostního zahájení drobné dárky,“ doplňuje Vladimír Zemánek.

Pozoruhodné je, že Střední škola zahradnická a technická Litomyšl přímo přitahuje „technohrátkovské“ jubilanty. V roce 2017 se zde stala 8 000. účastnicí projektu Alice Zavoralová ze ZŠ Radiměř a v roce 2019 byl 12 000. účastníkem Jakub Verner ze ZŠ Nádražní z České Třebové.

Litomyšlských TECHNOhrátek se tentokrát zúčastní žáci z osmi základních škol ze Svitavska a Orlickoústecka. O tradiční trofeje v podobě ovocných dortů budou usilovat v soutěžích zručnosti a poté ve vědomostním kvízu Hej Ty, víš to?! tyto výpravy: ZŠ Bystré; Masarykova ZŠ Polička; ZŠ a MŠ Damníkov; ZŠ Kunčina; ZŠ Lubná–Sebranice; Masarykova ZŠ Morašice; ZŠ Radiměř a ZŠ a MŠ Tatenice.

TECHNOhrátky ve stopách slavné automobilní a autobusové tradice

Slavnostní zahájení TECHNOhrátek ve Střední škole zahradnické a technické Litomyšl se uskuteční v úterý 23. listopadu od 9 hodin v aule sousední Základní školy T. G. Masaryka. Opět se ho zúčastní významní hosté, kteří svou přítomností před žáky a jejich pedagogy demonstrují význam podpory odborného vzdělávání v Pardubickém kraji. Budou mezi nimi Josef Kozel, radní Pardubického kraje pro školství, Martin Kiss, vedoucí odboru školství Krajského úřadu Pardubického kraje, Richard Koubek, regionální manažer svazu průmyslu a dopravy, Petra Vojáčková, specialista pro vzdělávání a rozvoj společnosti Saint-Gobain Adfors, Jiří Jeřábek, ředitel Zemědělského družstva Dolní Újezd, a Monika Jirásková, ředitelka Centra celoživotního vzdělávání Pardubického kraje.





Pardubickénovinky.cz informoval Mgr. Vladimír Zemánek, manažer projektu TECHNOhrátky.

(jv,pardubickénovinky.cz foto:technohrátky)



Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
65%
Ne
transparent.gif transparent.gif
17%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
18%