Svátek má: Jan

Regiony

Velikost textu:

Mezi prvodárce krve se zařadil i hokejový gólman Salfický

Mezi prvodárce krve se zařadil i hokejový gólman Salfický

Bývalý hokejový brankář Dušan Salfický poprvé v životě daroval krev. Byl jedním z účastníků náborové akce nazvané „Daruj krev s pardubickými hokejisty,“  vyvrcholila na transfuzním oddělení Pardubické krajské nemocnice, a.s.

Dušan Salfický
15. listopadu 2014 - 07:30

Za cíl měla oslovit veřejnost a přilákat nové zájemce o darování nejcennější tekutiny. Pardubickenovinky.cz informoval Mgr. Dušan Korel, tiskový mluvčí Pardubické krajské nemocnice, a.s.

„Určitě mám příjemný pocit z odběru krve. Je to dobrá věc. Pokud moje krev někomu pomůže nebo třeba i zachrání život, tak proč to neudělat?“ prohlásil Dušan Salfický, dnes sportovní manažer extraligového hokejového klubu HC ČSOB Pojišťovna Pardubice, který již třetím rokem po sobě podpořil tuto akci.

Na transfuzní oddělení v průběhu dopoledne postupně dorazilo 22 lidí, kteří se poprvé v životě rozhodli darovat krev. Tři z nich neprošli lékařským vyšetřením a svůj premiérový odběr museli odložit. Všichni ostatní se však mezi prvodárce zařadili.

„Přestože v současnosti netrpíme nedostatkem krve nebo dárců, je určitě pozitivní, že tato náborová akce rozšířila dárcovskou základnu. V běžný odběrový den přijdou třeba tři čtyři noví dárci, nyní jich bylo několikanásobně víc. Navíc se jednalo vesměs o mladé lidi. Pokud se rozhodnou stát pravidelnými dárci krve a krevních složek, je u nich velká perspektiva do budoucna. To je další plus,“ řekla vrchní sestra transfuzního oddělení Iveta Krebsová a dodala: „Osvědčila se i nová podoba této akce, která oproti minulým ročníkům probíhala mimo běžné odběrové dny. Měli jsme více času se prvodárcům věnovat a poskytnout jim dostatek informací k odběru.“

Již tradičně se do této akce zapojili zástupci managementu HC ČSOB Pojišťovna Pardubice, který všem zúčastněným prvodárcům jako poděkování za jejich rozhodnutí věnoval vstupenky na dnešní extraligový duel proti Zlínu. Stejně jako v minulých dvou letech na odběrové lůžko ulehl generální manažer Ondřej Šebek.

„Když jsme se předloni rozhodli tuto akci podpořit, tak nám přišlo naprosto správné a logické, že se do odběrů krve zapojíme aktivně i sami. Už se z toho stala záležitost, na kterou se lidi z našeho klubu těší. Jsem rád, že se nám i letos povedlo přivést nové dárce od nás,“ pronesl Ondřej Šebek. „Osobně mi darování krve přináší velmi dobrý pocit. Cítím se dobře nejen fyzicky, ale i psychicky. Určitě je to dobrá věc, kterou mohu každému jen doporučit.“

Kromě generálního manažera přišli ještě další tři zástupci pardubického hokejového klubu. Dva z nich byli prvodárci. Mimo jiné i Dušan Salfický. „Když mě kolegové z klubu oslovili, zda se k nim chci přidat, tak jsem neváhal a přišel jsem na odběr. Aktivní hokejovou kariéru jsem už ukončil, takže mi nic nebrání darovat krev,“ řekl bývalý brankář a dodal: „Pocit z toho mám dobrý. Navíc jsem se dozvěděl i informace o svém zdravotním stavu, což je také užitečné. Takže pokud mi to zdraví dovolí a budu vhodným dárcem, určitě chci na odběry chodit pravidelně.“

Kdo by měl zájem darovat krev a nestihl se zapojit do této náborové akce, má možnost i jindy. Odběry se na transfuzním oddělení Pardubické krajské nemocnice, a.s. konají vždy ve čtvrtek a v pátek od 7.00 do 11.00 hodin a každou první středu v měsíci od 14.00 do 17.00 hodin.

Chirurgové krajské nemocnice prezentovali na Bali svou práci


Dárcem krve se může stát každý zdravý člověk ve věku mezi 18 až 65 lety, pro první odběr se doporučuje věk do 60 let. Potřebná tělesná hmotnost je nad 50 kg. Všechna potřebná vyšetření budou provedena na transfuzním oddělení zdarma bezprostředně před odběrem. K odběru je žádoucí se předem objednat na evidenci dárců na čísle 466 013 506.

(jv,foto:Pkn)