Svátek má: Ambrož|Benjamín

Regiony

Velikost textu:

TECHNOhrátky v Letohradu pod symbolickým dohledem Alfonse Muchy

TECHNOhrátky v Letohradu pod symbolickým dohledem Alfonse Muchy

Podzimní premiéra TECHNOhrátek v Letohradu se uskuteční za symbolického dohledu malíře Alfonse Muchy.

TECHNOhrátky v Letohradu
6. září 2022 - 11:30

Na letošní podzimní premiéru TECHNOhrátek v Průmyslové střední škole Letohrad symbolicky dohlédne malíř Alfons Mucha. Slavný umělec měl totiž při svém pobytu před sto lety právě zde ateliér. Dnes v tomto sálu skládají studenti maturitní zkoušky. Pro aktéry TECHNOhrátek, kteří sem zavítají 7. září, však povede ke „zkoušce dospělosti“ ještě dlouhá cesta.

Sto dvacet žáků devátých tříd ze sedmi základních škol o Orlickoústecka a Svitavska se teprve bude seznamovat v učebnách a dílnách se stavebními, strojírenskými, elektrikářskými a geodetickými obory, které tato průmyslovka vyučuje.

„Start druhé části tohoto ročníku TECHNOhrátek v Letohradu považuji za velice dobrý záměr. V této škole mají akce projektu pravidelně vysokou úroveň a připravený program na jednotlivých stanovištích žáci i pedagogové hodnotí pozitivně. Proto věřím, že také tentokrát to bude výborný odrazový můstek k dalšímu průběhu projektu. Tím spíše, že PSŠ Letohrad získala právem opakovaně od zástupců předních firem ocenění Škola doporučená zaměstnavateli jako jedna z deseti nejlepších v Pardubickém kraji,“ oceňuje Josef Kozel, radní Pardubického kraje pro školství.

Významná pomoc konsorcia
PSŠ Letohrad kromě tradičních učebních strojírenských a elektrikářských profesí nabízí také zajímavé maturitní obory – pozemní a dopravní stavitelství nebo strojírenský technik. A jako jediná střední škola nejen v Pardubickém kraji, ale i v sousedních krajích Královéhradeckém, Olomouckém a Vysočina vyučuje maturitní obor geodézie a katastr nemovitostí.

V poslední době škola výrazně zmodernizovala a rozšířila své zázemí. K největší změně došlo přestavbou areálu učiliště v Ústecké ulici. Odstraněním staré vrátnice a nevyužívané uhelny a kotelny zde vznikl prostor pro vybudování výdejny jídel, dvou odborných učeben a také dvou dílen pro výuku na CNC strojích i elektrooborů. Celkové náklady dosáhly téměř 60 milionů korun převážně z prostředků Pardubického kraje.

„Vzpomínáme si, jak ještě před několika letohradská průmyslovka žáky příliš netáhla a zazněly dokonce obavy o její další existenci. Teprve Konsorcium zaměstnavatelů Orlicka, jehož vznik iniciovalo město a které významně podpořilo studenty zajímavými stipendii a možností uplatnění po skončení školy, znamenalo zlom. Dnes je o účast na TECHNOhrátkách v Letohradu velký zájem, takže i letos jsme museli z kapacitních důvodů některé základní školy odmítnout,“ říká Vladimír Zemánek, manažer projektu TECHNOhrátky.

Stanoviště ve dvou areálech
TECHNOhrátky v Letohradu se uskuteční ve dvou školních areálech. Budova v Komenského ulici poslouží ukázkám maturitních oborů. Při seznámení s architekturou si tam vyzkouší na počítači projektování budov, v rámci dopravních staveb je čeká stavba klenby a v geodézii práce s mapou. V areálu v Ústecké ulici poznají základy strojírenských oborů, mechaniky i práce s elektřinou.

V září startuje podzimní část TECHNOhrátek

Na letošní, v pořadí sedmou seznamku s technickými a odbornými obory dorazí žáci z těchto sedmi základních škol: ZŠ Bystré; ZŠ a MŠ Damníkov; ZŠ Bedřicha Smetany, Lanškroun; ZŠ Aloise Jiráska, Lanškroun; Masarykova ZŠ Polička; ZŠ a MŠ Třebařov a ZŠ Jindřicha Pravečka, Výprachtice.

Slavnostní zahájení TECHNOhrátek se uskuteční ve středu 7. září od 9 hodin v tělocvičně PSŠ Letohrad (Komenského 472). Tradičně přijdou pozdravit a motivovat školáky také významní hosté. Budou mezi nimi radní Pardubického kraje pro školství Josef Kozel, starosta Letohradu Petr Fiala, vedoucí odboru školství Krajského úřadu Pardubického kraje Martin Kiss, ředitel divize svařování a broušení společnosti Enteria Martin Suchomel, personální manažer OEZ Letohrad Hynek Vrbický a ředitelka Centra celoživotního vzdělávání Pardubického kraje Monika Jirásková.

Pardubickenovinky.cz informoval Mgr. Vladimír Zemánek, manažer projektu TECHNOhrátky.

(jv.pardubickenovinky foto:arch.technohrátky)