Svátek má: Jan

Regiony

Velikost textu:

Netolický: Kraj bude pojistkou proti plýtvání veřejnými prostředky

Netolický: Kraj bude pojistkou proti plýtvání veřejnými prostředky

Problematikou výstavby nového terminálu pardubického letiště se bude v úterý 26. ledna zabývat také společné jednání rad Pardubického kraje a města Pardubice

Hejtman Martin Netolický
26. ledna 2016 - 07:30

Společného jednání se zúčastní také představenstvo a dozorčí rada společnosti EBA, autoři vítězného projektu a zastupitelé města a zastupitelé Pardubického kraje.

„Proinvestovat stovky milionů je snadné. Naší povinností je však hospodařit s veřejnými prostředky účelně, čímž by se měla také řídit veškerá investiční činnost. Z toho důvodu jsme připraveni být pojistkou proti rozhazování peněz daňových poplatníků,“ uvedl hejtman Martin Netolický. „Od počátku diskusí neskrýváme naše argumenty a snažíme se upozorňovat na předraženost projektu a jeho financování. V případě zlevnění celé stavby máme finanční prostředky, abychom mohli náš podíl zafinancovat z vlastních zdrojů bez využití bankovních produktů,“ sdělil hejtman Netolický.


Jednání v rozšířeném složení
Společného jednání rad se zúčastní také zastupitelé města. „Vítám iniciativu města, aby se jednání zúčastnili také zastupitelé, avšak trvám na tom, aby byli pozvání všichni členové zastupitelstva, nikoliv vybraní jedinci, jak zněl původní návrh,“ uvedl hejtman Martin Netolický. Kromě zvolených zástupců města budou jednání přítomni také projektanti a členové představenstva a dozorčí rady společnosti EBA, která civilní část pardubického letiště provozuje. „Vůbec poprvé budeme mít možnost jednat přímo s projektantem, který bude odpovídat na dotazy zastupitelů, ale i dalších odborníků z oblasti letectví,“ řekl Netolický.

Proškrtání projektu není řešení
V souvislosti se snahou celý projekt zlevnit zazněl návrh na proškrtání některých položek.  „Stavba sice na první pohled zlevní, avšak musíme si uvědomit, že valná většina z vyškrtnutých prvků, jako například administrativní zázemí, bude muset být v budoucnu na letišti stejně vybudována. Projekt se tak pouze rozčlení do etap s tím, že výsledná cena bude stejná, ba dokonce vyšší, než kdyby byla stavba realizovaná jako jeden celek,“ sdělil hejtman Netolický.

Pardubickenovinky.cz informoval Bc. Dominik Barták, tiskový mluvčí Pardubického kraje.

(jv,pardubickenovinky.cz foto:arch)