Svátek má: Richard

Regiony

Velikost textu:

Stravenkový paušál nemusí být pro zaměstnance přínosem

Stravenkový paušál nemusí být pro zaměstnance přínosem

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický jednal v pátek v Praze s předsedou Českomoravské konfederace odborových svazů Josefem Středulou o problematice zavedení stravenkového paušálu, stavebním zákonu či aktuálním tématům ve vztahu k zaměstnancům v regionu.

Z jednání
21. ledna 2020 - 11:30

„Debaty o zavedení takzvaného stravenkového paušálu sleduji, a proto jsem požádal pana předsedu o bližší seznámení s touto problematikou. Po našem setkání plně rozumím tomu, proč odbory tento návrh kategoricky odmítají. Pro zaměstnance jako takového se tímto návrhem velmi pravděpodobně nic nezlepší a navíc se sníží příjmy do státního rozpočtu,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Stravenkový paušál se má stát alternativou ke stravenkám a podnikovému stravování. Daňové zvýhodnění paušálu by mělo zůstat stejné jako u stravenek, v případě stokorunové stravenky by tak zaměstnanci měli mít 55 korun za každý odpracovaný den. Zaměstnanci by částku měli dostávat vyúčtovanou samostatně, protože by neměla na rozdíl od mzdy podléhat povinným odvodům a daním.Na základě prosincového setkání se zástupci velkých zaměstnavatelů v regionu přišla řeč i na aktuální problematiku trhu práce. „V tuto chvíli máme avízo zaměstnavatele z Králíků, který informoval částečně o útlumu výroby a částečně o přesunu některých kapacit do Letohradu. Samozřejmě budu chtít znát, jakým způsobem bude zaměstnavatel komunikovat tyto změny se samotnými zaměstnanci. Zároveň jsem v úzkém kontaktu se zástupci krajských odborů, a to nejen v rámci jednání tripartity, jelikož jsou naším partnerem,“ sdělil hejtman Martin Netolický.

Hejtman s předsedou odborů hovořil také o problematice stavebního zákona. „S panem předsedou se shodujeme, že stávající návrh zákona nemá budoucnost a bylo by nejlepší začít zcela znovu se zapojením odborníků, akademiků, obcí a regionů. Názor sdílíme také na silnou roli Hospodářské komory, která zastupuje pouze jednu stranu stavebního řízení, a to stavební firmy,“ řekl hejtman Netolický.

Pardubickénovinky.cz informoval Mgr. Dominik Barták, tiskový mluvčí Pardubického kraje.

(red,pardubickenovinky.cz,foto:pk)