Svátek má: Jan

Regiony

Velikost textu:

Pardubičtí odhalili pamětní desku Vladimíru Eliášovi

Pardubičtí odhalili pamětní desku Vladimíru Eliášovi

Slavnostním odhalením nové pamětní desky nadporučíka Vladimíra Eliáše u polabinské základní školy, která nese jeho jméno, uctili představitelé Pardubic a zástupci školy jednu z posledních pardubických obětí druhé světové války.

Z odhalení desky
12. května 2015 - 07:30

„Skláním se přede všemi, kteří bez ohledu na vlastní riziko přispěli byť sebemenším činem k porážce nacismu a celkovému výsledku druhé světové války. Jejich hrdinství nesmí být zapomenuto, vždyť sebevědomí národa má základy ve statečnosti a hrdinství předchozích generací,“ řekl primátor Martin Charvát.

Součástí slavnostního aktu, na němž nechyběli ani příbuzní nadporučíka Vladimíra Eliáše, byl také křest knihy. Biografie, kterou vydala Základní škola npor. Eliáše, zachycuje pestrý životní příběh muže, který se jako bývalý důstojník Československé armády po jejím rozpuštění aktivně zapojil do odboje na Pardubicku.

Trojice ředitelů příspěvkových organizací pokračuje ve funkci

V Pardubicích také vydával formou letáků takzvané České noviny, ve sklepeních radnice zřídil tajný sklad zbraní a munice, organizoval lékařskou pomoc partyzánům a podobně. Poslední den války, 8. května 1945 dopoledne měl přebírat od nacistů důležité městské objekty, na dnešní třídě Míru (za války ulice Na Zeleném) byl však těžce zraněn německým obrněným vozidlem a následně postřelen. Střelnému zranění podlehl.

(jv,pardubickenovinky.cz,fotomeupardubice)