Svátek má: Jan

Regiony

Velikost textu:

Pardubický kraj si drží ve sběru spotřebičů osmé místo

Pardubický kraj si drží ve sběru spotřebičů osmé místo

Více než 1140 tun vysloužilých elektrospotřebičů odevzdali obyvatelé Pardubického kraje během prvních deseti měsíců tohoto roku k recyklaci prostřednictvím kolektivního systému ELEKTROWIN. Pardubický kraj se těmito výsledky prozatím řadí na osmé místo v České republice.

Společné foto
16. listopadu 2014 - 07:30

Výzvou pro další aktivity v rámci spolupráce Pardubického kraje a kolektivního systému ELEKTROWIN je vlastní aktivita obyvatel Pardubického kraje z loňského roku. Tehdy se od ledna do prosince v kraji vysbíralo přes 1294 tun starého elektra.

Obce Pardubického kraje díky spolupráci s ELEKTROWINem ušetřily v roce 2013 více než devět milionů korun, v roce 2014 zatím něco málo přes osm milionů. „Jsou to peníze, které by bylo nutné vynaložit na sběr a recyklaci elektrozařízení, kdyby neexistoval jejich systém zpětného odběru a města a obce by tyto náklady musely hradit ze svých rozpočtů,“ říká Táňa Pokorná, ředitelka zákaznického oddělení ELEKTROWINu. Finanční podpora zpětného odběru v Pardubickém kraji činila od ledna do října 2014 téměř 1, 1 milionu korun.

„Spolupráce Pardubického kraje se společností ELEKTROWIN je velmi přínosná. Společné projekty se setkaly s příznivou odezvou u obyvatel a těší se velkému zájmu. Vytváří podmínky k rozvoji sběru elektrozařízení a podporuje aktivní účast obyvatel,“ shrnuje přínos spolupráce kraje a kolektivního systému Václav Kroutil, radní zodpovědný za životní prostředí, zemědělství a venkov.

Městům a obcím navíc vyplatil ELEKTROWIN v roce 2013 ze svého Motivačního programu na základě množství vysbíraných spotřebičů 585 543 korun, o které se podělilo 18 žadatelů. Letos je to dosud 347 165 korun. Nejvíc prostředků – 261 tisíc korun – zatím za sedm let fungování Motivačního programu dokázala získat obec Horní Ředice.

„Tuto částku z Motivačního programu jsme použili na dva domky pro sběr elektrozařízení a dále jsme postavili zpevněnou plochu a oplocení sběrného dvora,“ říká Monika Holečková, účetní Obce Horní Ředice. Letos zatím vede město Česká Třebová, které čerpalo finanční prostředky mimo jiné na stacionární kontejner.

Pardubický kraj: Dopravu u Metransu vyřeší dvě investice

V celé České republice jsou stále významnějšími partnery při sběru vysloužilých elektrozařízení dobrovolní hasiči, kteří se ve stále větší míře zapojují do projektu Recyklujte s hasiči. Pardubickenovinky.cz informovala  Mgr. Kateřina Procházková Skůpová za Pardubický kraj.

(jv,foto:Pk)