Svátek má: Dana

Komentáře

Životní úroveň lidí dramaticky klesá

Sněmovna se v těchto dnech „baví“ státním rozpočtem. Jednak úpravami toho letošního a také rozpočtem na příští rok 2023.

Vládní koalice v loňském roce kritizovala Andreje Babiše a jeho rozpočtovou politiku a je faktem, že pod náporem lockdownů, podpor podnikatelským skupinám i občanům se státní rozpočet minulý rok propracoval ke schodku 369 mld. Kč. To bylo řečí ze strany bývalé opozice a dnes vládních stran...

Do letošního roku vstoupila Česká republika s rozpočtovým provizoriem tak, aby ukázala, jak se to má dělat se snižováním schodku státního rozpočtu. A skutečně, státní rozpočet na tento rok vládní koalice i uplatněním několika triků spíše účetního charakteru, dosáhla toho, že rozpočet byl schodkový ve výši „pouhých“ 280 mld. Kč. Dne už víme, že státní rozpočet pro tento rok má po následujících úpravách, provedených vládou v tomto roce již schodek ve výši 375 mld. Kč. Tedy žádný rozdíl oproti realitě „Babišova“ rozpočtu. Takže i v tomto roce budeme mít obří schodek státního rozpočtu a co je vážnější, strukturální deficit se pro rok 2023 dotáhl na úroveň 200 mld. Kč. Celkový schodek státního rozpočtu činí přitom 295 mld. Kč. Jinak řečeno, oněch 200 mld. strukturálního deficitu znamená, nejsou v příštím rozpočtu státu primárně pokryty rozpočtovými příjmy rozpočtové výdaje o tuto částku.


A tak si maně objektivní pozorovatel musí připomenout, že nějakých 100 mld. z tohoto strukturálního deficitu nemuselo vůbec vzniknout, kdyby hnutí ANO spolu s ODS před dvěma lety nezlikvidovaly superhrubou mzdu (což samo o sobě byl počin velmi pozitivní) tím způsobem, že to státní kasu v běžném roce stojí 100 mld. Kč.Dalších nějakých 15 – 20 mld. Kč ztrácí státní kasa v příštím roce eliminací EET.

Prostě každá legrace i ta ideologická, něco stojí. O strukturální deficit vláda pravice žádný zájem neprojevuje. I když se v úvodu svého působení představila jako vláda rozpočtové odpovědnosti. Tyto její řeči však do reálné politiky a do reálných činů, bohužel, nevstoupily.

V příštím roce to tedy zatím vypadá na roční deficit 295 mld. Kč, ale málokdo pochybuje o tom, že to nebude konečná částka schodku státního rozpočtu.

Prostě rozpočtová politika vláda nemá ani hlavu ani patu.

A co je nejpodstatnější, tato hra čísel se schodkem státního rozpočtu běžné občany příliš nezajímá. Průměrná roční inflace je provládními ekonomy odhadována letos na 17%. Kdybychom však vzali relevantních 30 – 40 položek opravdu základního spotřebního koše, zejména pak nejčastěji používané potraviny, pohonné hmoty, plyn, elektřinu, teplo a nájemné, dostali bychom se na inflaci mezi 20 – 25%.

Nemám možnosti exaktnějšího výpočtu jako ČSÚ, a proto uvádím toto rozpětí. Ale možná by takový propočet mohl udělat právě Český statistický úřad. Samozřejmě by to pak znamenalo kontroverzi s vládou, neboť letošní růst nominálních mezd se odhaduje na nějakých, pouho pouhých 4 – 6%. To znamená, že reálný příjem poklesne letos o nejméně 10% a spíše až o 15% a více. To není dobrá zpráva pro české obyvatelstvo. Konec konců lidé už reagují velmi výrazně tím, že snížili své nákupy v obchodech a budou v tom ještě pokračovat.


Jiří Paroubek

Slabiny státního rozpočtu pro rok 2024

Slabiny státního rozpočtu pro rok 2024

Jiří Paroubek 

30. listopadu 2023
Po celou svou profesionální kariéru dělám na nejrůznějších pracovních úrovních rozpočty. Dříve i dnes na úrovni podnikové, firemní. A v nedávné minulosti jsem spolupracoval také na vytváření a obhajobě státního rozpočtu, coby premiér země.

Přihořívá, přihořívá, hoří…

Přihořívá, přihořívá, hoří…

Jiří Paroubek 

25. listopadu 2023
I tak lze charakterizovat situaci ve společnosti. Vláda udělala vše pro to, aby poštvala proti sobě velmi vlivné a dobře organizované skupiny zaměstnanců. Lékaře, učitele, dopraváky a dělníky v kovoprůmyslu.

Trapný výlet Fialovy družiny do Afriky a jeho „shopping“

Trapný výlet Fialovy družiny do Afriky a jeho „shopping“

Jiří Paroubek 

8. listopadu 2023
V nedávno zveřejněných přehledech mezinárodně renomované agentury pro výzkum veřejného mínění provedené u velké části lídrů zemí s pluralitní demokracií ķ se český premiér Fiala ocitl se 17% popularity na posledním místě přehledu.

Za co se už vyhazuje z vlády?

Za co se už vyhazuje z vlády?

Jiří Paroubek 

31. října 2023
Kdybych byl v tuto chvíli předsedou české vlády, letěli by z ní rychlostí Sputniku anebo Saturnu dva její členové.

105. výročí 28. října 1918

105. výročí 28. října 1918

Jiří Paroubek 

29. října 2023
Nedá mi to, abych se nevyjádřil k výročí české a československé státnosti.

Projev na světovém fóru Belt and Road v Pekingu

Projev na světovém fóru Belt and Road v Pekingu

Jiří Paroubek 

19. října 2023
V Pekingu 17. a 18. října se konalo světové fórum „Pás a stezka“ (Belt and Road).

Souhlasíte s tím, aby Česká republika i nadále dodávala zbraně na Ukrajinu?

Ano
transparent.gif transparent.gif
4%
Ne
transparent.gif transparent.gif
37%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
4%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
55%