Svátek má: František

Komentáře

Výrobní inflace stále nezpomaluje

Ani listopad nepřinesl zklidnění tuzemské výrobní inflace. Vysoké ceny surovin, energií i mezinárodní dopravy tlačí zejména ceny v průmyslu stále nahoru.

Jen za poslední měsíc se ceny v tomto největším odvětví zvýšily o 1,2 % a meziročně byly vyšší už o 13,5 % (přímo ve zpracovatelském průmyslu o 15,4 %). Při pohledu na vývoj v jednotlivých oborech asi nikoho nepřekvapí, že se vše primárně točí kolem kovů, ropy, chemie a dřeva. Zde je jasně vidět vliv vysokých cen komodit na trhu, který se následně ve stále větší míře promítá i do cen, za které výrobci prodávají své výrobky dál. V listopadu se ovšem v průmyslových cenách začaly projevovat třeba i ceny elektrické energie, která sice už několik měsíců prudce zdražuje, avšak v inflaci zatím moc vidět nebyla. Samozřejmě je třeba dodat, že je zde část nezajištěných výrobců, kteří platí spotové ceny, a za elektřinu si už nějaký čas připlácejí.

Spotřebitele nepotěší ani aktuální čísla z potravinářského průmyslu a vlastně ani ze zemědělství. V zemědělství totiž pokračuje velmi rychlý růst cen základních komodit, který se začíná projevovat i ve zdražování produkce zpracovatelů. Zatím jde v tomto případě jen o necelá čtyři procenta, avšak poté, co výrobci zohlednění ve svých cenících drahé energie, tlak na růst cen potravin ještě zesílí.



Příznivé zprávy nepřicházejí ani ze stavebnictví, kde pokračovalo zdražování stavebních prací i stavebních materiálů. V prvním případě jsou ceny vyšší už o téměř osm procent, v případě materiálu dokonce o více než 17 %. Samozřejmě jde o průměry, takže u jednotlivých typů prací a materiálů jsou cenové pohyby rozdílné. Na přelomu roku lze navíc očekávat, že část prozatím vyčkávajících firem přijde s novými ceníky a poté růst cen ve stavebnictví – včetně nejdůležitějších stavebních materiálů – dál zrychlí.

Celkově dávají zprávy o vývoji cen výrobců jasnou zprávu, že inflační tlaky v české ekonomice ještě nepolevují. A bohužel při pohledu na komoditní či energetické trhy není zatím vidět ani náznak obratu ani v zahraničí, odkud inflace do české ekonomiky primárně přichází. Proto lze i nadále počítat se zvyšováním výrobní a následně i spotřebitelské inflace, avšak o tom, kam až tato inflace vstoupá, lze v tuto chvíli spíše jen spekulovat.

Petr Dufek

ČNB naznačila konec zvyšování sazeb

ČNB naznačila konec zvyšování sazeb

Petr Dufek 

5. února 2022
ČNB na svém prvním letošním zasedání zvýšila úrokové sazby podle očekávání o 75 základních bodů.

Slabší důvěra & pozitivní očekávání

Slabší důvěra & pozitivní očekávání

Petr Dufek 

30. ledna 2022
Další pokles ekonomického sentimentu v EU v řadě jde na vrub pokračující pandemii zasahující především oblast služeb a negativnímu nabídkovému šoku.

Mírně optimistický začátek roku v ČR

Mírně optimistický začátek roku v ČR

Petr Dufek 

26. ledna 2022
Do nového roku vstoupili podnikatelé v ČR v relativně dobré náladě. Alespoň to potvrzují ukazatelé důvěry, které včera zveřejnil statistický úřad.

ČR opět jedničkou ve zdražování bytů

ČR opět jedničkou ve zdražování bytů

Petr Dufek 

17. ledna 2022
Zveřejněné výsledky vývoje cen bytů v jednotlivých zemích EU potvrdily, že růst cen bytů v ČR ve třetím čtvrtletí loňského roku zrychlil.

Tržby služeb se konečně vrátily na úroveň roku 2019

Tržby služeb se konečně vrátily na úroveň roku 2019

Petr Dufek 

15. ledna 2022
Měsíční výsledky odvětví služeb rozhodně nejsou v centru pozornosti finančních trhů, avšak vzhledem k jejich pozitivnímu vyznění snad i tentokrát stojí za pozornost.

Důvěra v ekonomice: Mírný optimismus v závěru roku

Důvěra v ekonomice: Mírný optimismus v závěru roku

Petr Dufek 

28. prosince 2021
Finančními trhy se sice stále šíří obavy z nástupu nové mutace koronaviru a jejích zatím těžko odhadnutelných důsledků, nálada v ekonomice se naproti tomu začíná konečně stabilizovat.

Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
65%
Ne
transparent.gif transparent.gif
17%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
18%