Svátek má: Petr

Komentáře

Lubomír Man

spisovatel, novinář

Vy nevíte, co je evaluace? Ne? Pak se politujte!

Ve čtvrtek odpoledne vystoupil na obrazovce ČT24 médii dosud poněkud opomíjený ministr kultury Martin Baxa, aby spoluobčanům oznámil,...

... že právě podepsal tříletou smlouvu o spolupráci ministerstva kultury s festivalem Pražské jaro. Díky ní získá Pražské jaro každoročně částku 30 milionů korun, což našemu nejstaršímu festivalu umožní dlouhodobé plánování a možnost přinášet i nadále českému publiku hudbu světového formátu.

Tolik tedy k jádru ministrova oznámení, k němuž ministr ještě připodotkl, že po oněch třech letech trvání smlouvy dojde z obou stran účastníků smlouvy k EVALUACI, čili zhodnocení toho, jak se smlouva plní.

Takže po velice oblíbené a už téměř zevšednělé IMPLEMENTACI (včlenění, uskutečnění) a dalších řečových skvostech zde máme další slovo, jehož posláním není ani tak informovat, ale spíš prokázat mimořádnou vzdělanost osoby, jež ono cizí slovo pronáší. Při čemž platí, že čím nezvyklejší a dosud nejméně slyšené či pronášené ono slovo je, tím vyšší vzdělanost je nutno připsat osobě, která toto novátorské slovo vypouští z úst.V kterémžto směru ministr rozhodně nepaběrkoval, protože výraz EVALUACE, ministrem použitý a jím zřejmě odvozený z anglického slova evaluation (čti: iveljueišn), je v naší dorozumovací soustavě (zdráhám se napsat řečí, češtině či mateřštině), skutečně čímsi jako bílým koněm s černou hřívou, a kdo ví, zda jej ministr nevtělil též do psaného textu předmětné smlouvy jako zprávu pro českou veřejnost vůbec nejpodstatnější.

Nu a pokud v tom psaném textu ona EVALUACE skutečně je, pak je mé podezření, bohužel, potvrzeno.

Lubomír Man


Myslíte si, že je u nás cenzura a dochází k omezování svobody projevu?

Ano
transparent.gif transparent.gif
79%
Ne
transparent.gif transparent.gif
10%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
11%