Svátek má: Vratislav

Komentáře

Voják i soudce jsou pilíře režimu

Debata je dnes vlastně o tom, zda Senátem již schválený prezidentův nominant Fremr odstoupí z nominace do Ústavního soudu (ÚS)...


Z logiky věci by mělo následovat i odstoupení předsedy ÚS Baxy, neboť i on soudil ilegální exulanty.

Nemohu se ubránit dojmu, že statut „pilíře“ komunistické moci vadí selektivně. Moc v každém státě stojí především na několika pilířích: politicích, prokurátorech, soudcích, policii, vojsku, tajných službách a (v našem případě na) servilních médiích. Kdo v nich působil a působí, zvlášť v rozhodujících pozicích, je aktivním pilířem aktuálního režimu. Režim se mu za to odměňuje výhodami a penězi, které před tím vyždímal od běžných pracujících. Mám pocit, že u prezidenta Pavla dnešním prorežimním progresivistům, jeho role pilíře komunistické moci až tak nevadila. Tím, že přeběhl z tábora míru Varšavské smlouvy do tábora míru NATO, se očistil a prokázal příkladné polepšení. Tento názor pomíjí fakt, že složil přísahu věrnosti Komunistické straně Československa a její moci. To je jisté, už tedy nevím, zda musel po roce 1989 přísahat nově, tentokrát jiné moci. Určitě přísahal jako prezident a slíbil věrnost, zase někomu jinému. Jakou mají cenu tyto sliby, nechám na posouzení čtenářů.


Připomíná mi to legendární výrok proslulého sykofanta knížete Talleyranda, který se při svém jmenování do své poslední pozice, velvyslance Francie v Londýně nechal slyšet, že „...toto je jeho devátá přísaha“ a doprovodil to smíchem. Ta poslední přísaha byla ke králi Ludvíku Filipovi.

U pana soudce Fremra jeho role za minulého režimu vadí zjevně víc. Přitom on se taky změnil z komunistického soudce, na soudce v mezinárodních, dokonce západních, demokratických strukturách. To mu moc v očích progresivistů nepomáhá. Zajímavé je, že u jiných ústavních soudců, soudců nejvyššího soudu a vrchních soudů nikdo systematicky neprověřil jejich aktivní zapojení do politických kauz minulého režimu. O mnohých se přitom toho hodně šušká. Jednomu prominentnímu ústavnímu soudci začínajícímu na severu Čech se prý mělo dokonce říkat „rudý“ kat. Jeho členství v KSČ ale nebránilo tomu, že se hřál v přízni ministra Pospíšila, tehdy za ODS (nyní TOP 09 a zítra...?), dnes příkladného rusožrouta a nyní „bijce“ operní pěvkyně původem z Ruska, která dlouhodobě žije a platí daně ve Vídni.Na soudruha prokurátora, dnes pana nejvyššího státního zástupce Stříže se už vlastně zapomnělo. U někoho se minulost pitvá, zatímco u jiných se přehlíží nebo zlehčuje. Jde jen o náhodu anebo cílenou formu propagandy? Když už vláda platí Ústav pro studium totalitních režimu, neměla by si nechat prověřovat každého kandidáta na špičkové mocenské pozice ať v policii, státním zastupitelství, tajných službách a soudech? Takhle to vypadá, že jde jen o účelové otevření vybraných šuplíků... České demokracii to moc nepomůže.

Jiří Paroubek

Slabiny státního rozpočtu pro rok 2024

Slabiny státního rozpočtu pro rok 2024

Jiří Paroubek 

30. listopadu 2023
Po celou svou profesionální kariéru dělám na nejrůznějších pracovních úrovních rozpočty. Dříve i dnes na úrovni podnikové, firemní. A v nedávné minulosti jsem spolupracoval také na vytváření a obhajobě státního rozpočtu, coby premiér země.

Přihořívá, přihořívá, hoří…

Přihořívá, přihořívá, hoří…

Jiří Paroubek 

25. listopadu 2023
I tak lze charakterizovat situaci ve společnosti. Vláda udělala vše pro to, aby poštvala proti sobě velmi vlivné a dobře organizované skupiny zaměstnanců. Lékaře, učitele, dopraváky a dělníky v kovoprůmyslu.

Trapný výlet Fialovy družiny do Afriky a jeho „shopping“

Trapný výlet Fialovy družiny do Afriky a jeho „shopping“

Jiří Paroubek 

8. listopadu 2023
V nedávno zveřejněných přehledech mezinárodně renomované agentury pro výzkum veřejného mínění provedené u velké části lídrů zemí s pluralitní demokracií ķ se český premiér Fiala ocitl se 17% popularity na posledním místě přehledu.

Za co se už vyhazuje z vlády?

Za co se už vyhazuje z vlády?

Jiří Paroubek 

31. října 2023
Kdybych byl v tuto chvíli předsedou české vlády, letěli by z ní rychlostí Sputniku anebo Saturnu dva její členové.

105. výročí 28. října 1918

105. výročí 28. října 1918

Jiří Paroubek 

29. října 2023
Nedá mi to, abych se nevyjádřil k výročí české a československé státnosti.

Projev na světovém fóru Belt and Road v Pekingu

Projev na světovém fóru Belt and Road v Pekingu

Jiří Paroubek 

19. října 2023
V Pekingu 17. a 18. října se konalo světové fórum „Pás a stezka“ (Belt and Road).

Zrušili byste koncesionářské poplatky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
67%
Ne
transparent.gif transparent.gif
17%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
16%