Svátek má: Petr

Komentáře

Jan Campbell

analytik, publicista

Střípky z lázní

Západ se mýlí v Putinovi hlavně proto, že jen opakuje propagandu vydávanou především vládou USA.

Ta instruovala hlavní tvůrce zpráv, že Putin vyhlásí Ukrajině válku, zavede odvod a povolá všechny záložníky. Nic z předpovědí se nesplnilo. Podobně je tomu s popíráním existence ukrajinských nacistů navzdory skutečnosti, že jsou identifikováni, dokonce i Efraimem Zuroffem, ředitelem Centra Simona Wiesenthala. Přesto média tvrdí, že Zelenskyj nemůže být neonacista, protože je Žid, opomíjí skutečnost, že (1) jeho děti byly pokřtěny, on je nepraktikující Žid a (2) ukrajinští nacisté vyhlazovali nejen Židy, ale i Poláky, Rusy atd.

Zelenskyj se stal křesťanem kvůli předsudkům vůči Židům na Ukrajině, ví, že USA nikdy nestíhaly žádné ukrajinské nacisty, protože měly a mají zájem zlikvidovat Rusy. Pouze němečtí nacisté byli postaveni před soud za zabíjení Židů. Putin doufal, že Zelenskyj ukončí zástupnou válku USA proti RF, splní svůj předvolební slib a bude usilovat o mír. Opak se stal. Naděje zemřela rychle a odkryla v plné šíři a hloubce důvod, podívat se na hlavní příčinu její smrti.

8 - 9. květen 1945

Před 77 lety se Německo vzdalo spojeneckým silám. Druhá světová válka skončila. Dnes v lázních, kde jsem začal pracovat na příspěvku, se v RF a mnoha zemích světa připomíná vítězství nad nacismem a fašismem, prezident Putin vysvětluje důvody rozhodnutí o vojenské operaci a ujišťuje Západ, že neustoupí, než bude dosaženo hlavních cílů. Ty se mění mj. i na základě skutečnosti, že málokdo počítal s tak objemným zásobováním Ukrajiny západní vojenskou technikou, školením, výcvikem, různými instalacemi pod zemí a v civilních objektech, a taktikou obsahující braní vlastních občanů včetně dětí jako rukojmí.

Ve Štrasburku v EP se dnes koná finančně náročná konference na téma Budoucnost EU. Mnoho idejí, jak udělat EU více demokratickou, efektivní a lidskou odpovídají staroznámé praxi EK a EU: nevyřešený problém se přeformátuje do nového úkolu, zvětší se rozpočet, počet komisí a jede se dál, jako by se nic nestalo. Není to věštění nebo propaganda, ale zkušenost, která dovoluje tvrdit, že ke skutečné realizaci úkolů nedojde, podobně jako nedojde ani k realizaci nového mýtu prezidenta Macrona: založení Evropského politického sdružení.

Proč Macron přišel s mýtem?  Odpověď je poměrně jednoduchá:1) EU nemůže být jedinou odpovědí na žádosti států na vstup do EU a řešením pro sjednocení Evropy. 2) Vstupní dveře do EU Tbilisi, Kišiněvu a Kyjevu zavřel sám prezident Macron. Tbilisi mělo odevzdat 10. května vyplnění dotazník EK, podobně jako to před několika týdny udělal Kyjev. Kišiněv se k vyplnění dotazníků nedostal, protože EU slib o společné budoucnosti nikoho nenakrmí, lampu nerozsvítí a dům neohřeje. 3) Nikdo veřejně nediskutuje o situaci v EU, která nastane po embargu ruského plynu a ropy a po očekávané změně zásadního postoje USA k Ukrajině.

V Kyjevě inscenuje prezident sám sebe v tragikomedii stojící obrovské množství lidských životů, přijímá návštěvy a sliby Západu. Omámen jejich počtem, prognózami a trávou nemá čas nařídit úřadům odpovědět na žádosti cca 100 tisíců rodičů, tázajících se na osud svých synů povolaných do bojů. Protože zprávy nejsou dobré, komik se vymyslel důvod a řešení: Nelze odpovídat rychle, protože se jedná o informaci, kterou by ruská rozvědka mohla zneužít. Proto žádost musí být odevzdána a projednána na místě povolání do armády, a to po 90 dnech.

Současně v  Budapešti se rozehrál poker mezi předsedkyní EK von der Leyen a premiérem Orbánem. Jde o otočení Maďarska směrem k sankcím a bojkotu RF pomocí vydírání, slibů o společné budoucnosti a solidárnosti EU a uplácením Maďarska. Korupce vlastními penězi je také produkt EK, která žije z peněz členských států, dělá dluhy a ECB tiskne pouze politické euro. O potenciální desynchronizaci Euro a USD a následcích pro EU nebudu psát.

V Berlíně německý kancléř Scholz hledá formulace jak říci něco světu a nic doma, posílá ministryni zahraničí Baerbock na cestu a snaží se současně zamezit potu na pololysé hlavě, který se dere na povrch z výsledků společného výzkumu v USA. Výzkum Daily Express a Democracy International oznamuje, že 43% občanů USA si přeje prohru Ukrajiny, 41% si přejí vítězství, 16% neví. 50% občanů podporuje Republikány a 56% nesouhlasí se zahraniční politikou prezidenta Bidena. Žádná sláva před startem listopadových voleb do Kongresu USA.

Žádnou slávu nepředstavuje ani deficit branců v USA splňujících základní podmínky pro vojenskou službu: muž ve věku 17-20 let by měl vážit 63 kg, žena 54 kg. Kde brát a ne krást, když kvalita a kultura výživy nese s sebou obesitu a nutí vytvořit speciální ministerstvo obesity, podobné tomu v Albionu. Žádnou slávu neobsahuje ani sdělení Spolkového kriminálního úřadu: v roce 2021 bylo registrováno 55 tisíc kriminálních činů, a více útoků na nositele mandátů, především ze strany pravice. Jeví se mi, že radost z uprchlíků s drahými automobily a vysokými nároky nejenom v SRN vadne.  

Tomu přispívá i reakce velvyslance Ukrajiny v SRN na zákaz ukrajinské války při oslavách, prohlášení ministra zahraničí Polska k incidentu s velvyslancem RF, kterého provokatéři polili červenou barvou při položení věnce u památníku a do třetice, výrok ministra zahraničí Ukrajiny Kuleby v rámci interview Financial Times - nevčasné rozhodnutí o vstupu Ukrajiny do EU by představovalo podvod EU, a Kyjev takové jednání nikdy nepřijme. Uvedené dokumentuje deficit pokory, morálky, znalosti historie a memneto mori.

Protože žádný strom neroste do nebe a ministr zahraničí Kuleba si neosvojil základní lekce v diplomacii, kategorický imperativ a memento mori, bude s pravděpodobností hraničící s jistotou přinucen vše se doučit s pomocí nejvíce zavrženíhodného skutku: Zrada přítele ze zištných důvodů. Jidáš podle legendy zradil, proto jeho jméno se stalo synonymem podlosti. Traduje se, že Jidášova zrada vedla k Ježíšovu ukřižování a vzkříšení, což podle tradiční křesťanské teologie přineslo lidstvu spásu. Ta ale pro nás nepřijde tak brzo.Proč?

Nevylučuji, že Kongresem odsouhlasený land-lease Ukrajině ve výši 40 miliard USD bude mít zádrhel, později ale potvrdí odepsání Ukrajiny ze strany USA. Ty vědí, že Ukrajina válku vyhrát nemůže, dluh zůstane a zaplatí ho EU. I když mnozí na Západě i v RF si přejí prohru RF, je dnes představitelné, že intenzivní dodávky zbraní, nejenom mnou očekávaná ztráta pěti regionů Ukrajiny a prodloužení hospodářské agonie v USA pomocí land-lease posílí následky sankcí RF proti EU a USA, i když se zatím jedná o polovičaté trestání Západu. Proč?
Prohlášení velitele americké armády Lloyd Austina ve středu, při slyšení v rozpočtovém výboru Sněmovny reprezentantů USA, že - Naším nejdůležitějším cílem zůstává poskytnout Ukrajině [vojenské] schopnosti, které právě teď nejvíce potřebuje, nadcházející týdny budou pro Ukrajinu klíčové, neznamená, že Ukrajina obdrží všechny peníze. USA je pumpují do Ukrajiny ne proto, aby zvítězila, ale aby prodloužila její agónii. Tuší to i šéf ukrajinského kabinetu Denis Šmygal, který téhož dne prohlásil na kanálu Telegram: Dnes vláda schválila dokument, podle kterého ruská aktiva na Ukrajině připadnou státu, konkrétně státnímu podniku Národní investiční fond.

Nevím, zda někdo na pražském hradě, kolik českých politiků, diplomatů, poradců a komentátorů politicky korektních médií ví, že Efraim Zuroff, ředitel Centra Simona Wiesenthala v Izraeli, odsoudil kanadské vojáky za výcvik neonacistických bojovníků na Ukrajině. Vláda Kanady nevykonávala náležitou péči. MO Kanady má povinnost přesně vědět, koho trénuje. Aby toho nebylo málo Zuroff dodal: Není pochyb o tom, že na Ukrajině jsou neonacisté v různých formách, ať už v Azovském pluku nebo v jiných organizacích.

To, co vidím, čtu a nad čím přemýšlím v době práce na příspěvku, představuje paradox. Ten vybízí ptát se a přitom prosit čtenáře nechápat otázku špatně: Proč se vážně nezamyslet nad tím, zda připomínané vítězství před 77 roky skutečně ukončilo válku, když autoři, žháři a hlavní podporovatelé války stále žijí, těší se životu na dluh a připravují další válku?

Jsem dítě vítězství a konce druhé světové války, věčně vděčný za nesmrtelné duše, které položily své životy, aby zastavili fašistickou mašinérii. Vím o válce z vyprávění vyznamenané tchyně za účast v bojích ve Velké vlastenecké válce, vím mnohé od jiných účastníků války, ale jeví se mi faktem, že 9. května 1945 nebyl vytrhnut a zničen kořen, který umožnil znovuzrození nové formy fašismu, nebezpečí globální diktatury a vznik vojenské konfliktu na Ukrajině.

Hluboce přesvědčen tvrdím, že pouze tehdy, když najdeme odvahu podívat se střízlivýma očima na současný problém, budeme schopni skutečně uctít naše odvážné předky, kteří zasvětili svůj život znovuzískání míru pro své děti, vnoučata a lidstvo obecněji. Včetně nevděčných, pomatených bouračů památníků, prosazovatelů nových jmen ulic a přepisovatelů historie, neznajících memento mori. Co mám na mysli?   Souhlasu netřeba.

Jan Cambell


Myslíte si, že je u nás cenzura a dochází k omezování svobody projevu?

Ano
transparent.gif transparent.gif
79%
Ne
transparent.gif transparent.gif
10%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
11%