Svátek má: Irena

Komentáře

Martin Kupka

poslanec PSP ČR (ODS)

Stát upozorní vlastníka auta na konec platnosti technické prohlídky

Státní informační systémy u nás nemají zrovna dobrou pověst, protože mnoho z nich sice usnadňuje práci úředníkům, ale občanům naopak přidělává starosti.

My chceme tento trend obracet, aby byly elektronické služby snadno dostupné a přínosné i pro občany. V tomto případě jde navíc o využití systému datových schránek, který již existuje, a zasílat se má údaj, který stát nemusí nijak zjišťovat, protože ho dávno má. Jedná se o užitečné a zároveň jednoduché opatření, které nebude pro stát nijak finančně náročné.

Každý vlastník motorového vozidla ví, jak snadné je zapomenout na termín, do kdy musí vozidlo znovu projít technickou prohlídkou. Včasná informovanost ze strany státu tak může nejen zabránit případné pokutě a dalším komplikacím za jízdu bez platné prohlídky, ale především může přispět k větší bezpečnosti silničního provozu, protože technická prohlídka může odhalit špatný stav vozidla nebo některých jeho součástí.

Fakticky je podaný návrh pozměňovacím návrhem ke sněmovnímu tisku 51, kterým vláda navrhuje rozsáhlou úpravu zákona č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích a o změně zákona č. 168/1999 Sb., o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla). Návrh do českého právního řádu promítá požadavky tří různých směrnic EU, které se problematiky dotýkají.

Je jasné, že datovou schránku si zatím zřídila jen malá část občanů, takže výhody včasné informovanosti o končící lhůtě ocení především firmy a další právnické osoby. Pro fyzické osoby to ale může být další důvod, proč si zdarma zřídit datovou schránku a ušetřit i do budoucna spoustu času a využívat další elektronické služby státu,

Martin Kupka