Svátek má: Drahomíra

Komentáře

Jan Campbell

analytik, publicista

Sněhová bouře, řev medvěda a mlčení Putina

Po té, co prezident Trump a jeho prvotřídní vazalové v Sýrii opět dokázali, že zbraně se nevyrábějí kvůli tomu, aby se daly do šrotu před použitím, druhotřídní vazalové USA začínají přemýšlet nad následky pokračování.

Že přijde, o tom nemůže být pochyb. Toto konstatování neznamená, že bych zveřejňoval něco, co většina veřejnosti neví. Opravdové vědění se totiž nerozšiřuje pomocí (a)sociálních síti, řídím se tímto pravidlem celá desetiletí. Že je to dobré pravidlo,  o tom nás přesvědčil pružný pan Zuckerberg, tentokrát v kravatě, s obsáhlými taháky a nápovědou, připravenou jeho právníky.

Na druhé straně Země, v ČLR skončilo Boao Forum. Prezident Si Ťin-pching ve svém referátu vzbudil u některých pozorovatelů, včetně prezidenta Trumpa dojem, že hodlá ustoupit. Připomínám, že obchodní deficit USA s ČLR podle poslední statistiky opět vzrostl, a že během  několika dnů bude zveřejněn seznam výrobků, které mají být postiženy vyšším clem. Protože export ČLR ve skutečnosti nemůže dosáhnout parity s cílem prezidenta Trumpa, představující sumu 100 bilionů, očekávám, že prezident Si si vezme brzo na mušku velké americké společnosti operující v ČLR, jak jsem indikoval ve svém příspěvku 8. 4. 2018.

Indikovaná snaha USA vrátit se do lůna TTP, o které jsem také psal, se neuskuteční. Pozdě bycha honit, se říká. ČLR ihned po rozhodnutí USA zajala pozice USA v TTP a nevzdá se jich. Problém s vyšším clem a TTP je mnohem komplexnější, než se na první pohled může zdát. Proč?

Všichni dodavatelé a subdodavatelé, kteří se podílejí na výrobě produktů spadajících do seznamu výrobků s vyšším clem, nejenom že mohou být, ale budou postiženi. Taková je logika věci, logika America first a současného rozhodování prezidenta Trumpa. Jinými slovy: Každý stát, který exportuje do ČLR, a banky, které spolupracuji s ruskými společnostmi, jsou  potenciálně v existenciálním nebezpečí tvořeném spojencem USA.

Mezitím si prezident Trump uvědomil obsah zprávy Rady bankovních poradců, kteří vypracovali dopadovou analýzu: Trestat (čtyři) největší banky ČLR, k nimž patří Agricultural Bank of China (ABC) a China Construction Bank (CCB), by s pravděpodobností hraničící s jistotou vedlo k systémové škodě a urychlilo by kolaps USD.

Možná, že k uvědomění si následků nepromyšlených sankcí proti ČLR, přispěla post – fórum návštěva největší námořní přehlídky ČLR v její historii prezidentem Si. Během návštěvy prezident Si vyjádřil potřebu mít prvotřídní vojenské námořnictvo světa. Potřeba nebyla nikdy tak urgentní, jako dnes (has never been more urgent than today.) Kdo si přeje vědět více, prosím: The Global Times (48 válečných lodí, 76 letadel, více než 10 tisíc námořníků-vojáků, se účastnilo přehlídky). Připomínám, že ostrov Hainan je startovním bodem OBOR, Jihočínské moře je nejdůležitější strategickou námořní zónou ČLR a vojenská přehlídka ihned po ukončení fóra je vzkazem USA, že ČLR navy je odhodlána a schopna bránit své zájmy.

V blízkém Taiwan Strait se brzy budou konat cvičení s ostrou střelbou. Více se lze dovědět ve čtvrtečním CCTV Evening News, 习近平在出席南海海域海上阅兵时强调 深入贯彻新时代党的强军思想 把人民海军全面建成世界一流海军. Hainan, bude brzo prohlášen i pilotní svobodnou hospodářskou zónou.


Než dojde k prohlášení Hainanu svobodnou hospodářskou zónou, operace Skripal bude usínat a její oběti se budou zotavovat, podobně jako švýcarský frank se bude zotavovat z údajného útoku ruských oligarchů. SWIFT bude pomalu a jistě ztrácet půdu pod nohama v Rusku, a EU bude projednávat omezení obsahu toxinů v umělých hnojivech. Omezení mají ochránit lidské zdraví. Na druhé straně mohou poskytnout Rusku „faktický monopol“ na tomto trhu a moc nad potravinářskými zdroji Evropy. Tak píše The Daily Telegraph.

V EK začala totiž závěrečná fáze jednání o omezení obsahu kadmia v hnojivech. Podle výzkumů způsobuje selhání orgánů, neplodnost a bývá také příčinou artritidy. Protože se Britové zajímají o naše zdraví, varovala Národní unie britských farmářů, že Evropa se může stát „mimořádně závislou na Rusku v dodávkách fosfátů", vyzvala EU, aby zaujala „rozumný" postoj, který zaručí, že se farmáři neocitnou v nevýhodné situaci. Tím Britové poděkovali panu Babišovi, a dali Agrofertu radu zadarmo. Nelze vyloučit, že po operaci Skripal se tak objeví nová operace, která se bude týkat otravy tisíců Evropanů vinou ruských výrobků.

Ve Švédské Akademii (založené 1786) budou zbylí, neodvolatelní, do smrti sloužící za slušné peníze, členové akademie přidělující Nobelovu cenu za literaturu hledat řešení problému, který se šíří jako metastázy. Příčinu k hledání řešení způsobil francouzský manželský pár, pani Katarina Frostenson a její manžel, 71 letý fotograf, Jean - Claude Arnault. 18 žen obvinilo manžela paní Katariny z činů spadajících do MeToo. Lidově- sexuální obtěžování. Předpokládá se, že členové akademie o tom věděli a trpěli takové chování. Proč? Kdo ví, ať napoví.

Aby toho nebylo málo, akademie finančně podporovala dlouhá léta kulturní  spolek svého manžela, Stockholmské kulturní fórum. Do třetice, všeho dobrého i zlého, se praví. Tím třetím je IT a únik dat. Únik dat dokázal, že paní Katarina neumí mlčet: Prozrazovala dlouho před oficiálním vyhlášením cen jména vyznamenaných, včetně Boba Dylana. Takovýmto chováním si akademie vytvořila sama nejlepšího nepřítele. Strach ze smrti akademie přinutil první ženu- sekretářku v historii Švédské akademie, paní Sáru Danius (zvolenou v roce 2015)  pozvat právníky (Hammarskiod & Co) na kontrolu dění v akademii. Zpráva doporučila podat žalobu na Stockholmské kulturní fórum; další podrobnosti se očekávají příští týden. Jaká by však nebyla zpráva a podrobnosti, akademie má další problém.

Ten představuje skutečnost, že žádný člen akademie nemůže odstoupit. Může se jenom vzdálit jednání, jinými slovy sabotovat konání akademie. Ke dnešnímu dni z 18 členů akademie se jednání účastní již pouhých 11 až 12 clenu. Dva členové odešli dříve kvůli neshodě v jednání akademie, tři další se přidali po zveřejnění příběhu manželů Frostenson, a nevyloučení pani Katariny z akademie. Pani Sara Danius totiž prohrála 8:6 během zasedaní akademie 12.4.2018. Pani Katarina zůstává, paní Saru podrazil dokonce její předchůdce pan Horace Engdahl.  Nového člena může podle statutu povolat až po smrti stávajícího člena akademie, když  má 12 členů.

S ohledem na korupci, neuvěřitelnou aroganci členů akademie, a politické zájmy spojené s Nobelovou cenou, nemohu vyloučit, že akademie nebude mít čas se zachránit novými členy. Pro udělení další ceny za literaturu stačí 8, ale pro usnesení  12 hlasů. Problém je ale v tom, že v době, kdy píši příspěvek, 14.4., Akademie má  jenom 11 aktivních členů. Co se bude dít během plánovaného jednání akademie 19.4. ví  jenom ON. Mnohem vice než já ví jeden britsky sázkař. Ten radí svým klientům: Chcete li vědět, kdo obdrží cenu, a tím vyhrát, sledujte švédskou stopu peněz.

Čapí hnízdo je proti skandálu ve Švédské akademii, podobné jako ve srovnaní s  korupci v Jižní Koreji a jinde,  NIC. O to vice znamenají politické piruety pana  Babiše na domácí politické scéně, poslušnost v Bruselu, strach v Berlíně, a víra v pravdivost informací spojenců – vazalů USA. Situace ve světě a osobni zkušenost se sněhovou bouří v Sibiři, s  řevem medvěda v povzdálí  a osobni hodnoceni mlčení Putina mi nedovoluji očekávat stabilní počasí, ani stabilní vládu v české kotlině. Souhlasu netřeba.  
 
 Jan Campbell