Svátek má: Hugo

Komentáře

Rozvíjející se trhy znovu klepou na "medvědí bránu"

Rozvíjející se trhy se znovu vracejí do medvědího teritoria.

S blížícím se výročím pádu Lehman Brothers jako by znovu ztrácely půdu pod nohama - index MSCI emerging markets je opět oproti svým lednovým historickým maximům o více než 20 % níže. Na vině nejsou pouze tradiční "otloukánci" jako Turecko nebo Argentina, ale především strach z opětovné eskalace obchodního napětí mezi USA a Čínou.

Včera vypršela lhůta, ve které mohla široká americká veřejnost podávat námitky a připomínky k záměru uvalit dodatečná cla na dovozy z Číny v celkovém objemu 200 miliard dolarů. I když se ozvalo více než 350 podniků (a jedinců) především z oblasti maloobchodu, IT a telekomunikací s varováním, že nová cla dopadnou negativně na americké spotřebitele, Donald Trump zatím drží "tvrdou linii". Trhy tedy mají strach, že po včerejším vypršení lhůty pro veřejné připomínky začne postupně uvádět cla z 200 miliardového seznamu do praxe.Celkově by pak cly mohlo být zasaženo až 250 miliard dolarů čínských dovozů - tedy skoro polovina celkového loňského objemu. V takovém případě by pak na sebe pravděpodobně čínská odvetná opatření nenechala dlouho čekat (celkové dovozy do Číny z USA byly loni 150 miliard USD).

Je to přitom právě čínská karta, která dokáže vyostřit napětí na rozvíjejících se trzích. Naposledy tomu tak bylo v polovině srpna, kdy se USA i Čína připravovaly na druhé kolo sankčních cel a trhy se pohybovaly na podobných úrovních jako dnes. Jinak se napětí na rozvíjejících se trzích soustředí primárně na nejslabší články (Turecko, Argentina), které jsou ohroženy vlastními problémy a růstem globálních výnosů. Slábnoucí čínská ekonomika ohrožená obchodním střetem s USA je ale pro řadu obchodníků dobrým argumentem proč nerozlišovat a vyprodávat celé portfolio rozvíjejících se trhů.

Jan Bureš

Souhlasíte s vyjádřením olympionika Davida Svobody, že politika do sportu nepatří?

Ano
transparent.gif transparent.gif
54%
Ne
transparent.gif transparent.gif
23%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
23%