Svátek má: Petr

Komentáře

Padající nálada v eurozóně = stabilní sazby ČNB

Podnikatelská nálada v eurozóně v březnu znovu poklesla a je to stále především kvůli průmyslu, který nemůže najít pevnou půdu pod nohama.

Služby celkový obrázek lehce vylepšují, zejména díky relativně dobré náladě na pracovním trhu.

Podnikatelská nálada spadla na třetí nejslabší úrovně od roku 2014 - na 51,3 bodu z 51,9 bodu v únoru. Současně nálada v průmyslu spadla na nejnižší úrovně od roku 2013, a to zejména kvůli výraznému zhoršení výroby a nových objednávek - ty byly nejhorší od roku 2012. Zvlášť nepříjemný je vývoj v Německu, kde jsou nové objednávky nejhorší od dubna 2009 - tedy vrcholných propadů průmyslu po pádu investiční banky Lehman Brothers.

Je jasné, že německá ekonomika je jednou z nejvíce exponovaných vůči eventuálnímu tvrdému brexitu bez dohody a že ji také nejvíce z celé EU trápí zpomalující Čína. Poslední tvrdá data (průmysl za leden) sice ukazovala na opatrnou stabilizaci německého průmyslu, ale nejnovější podnikatelské nálady bezesporu znovu zvedají varovný prst. To i proto, že nejistota spojená s brexitem na trzích pravděpodobně přetrvá déle a zhoršování podnikatelských  nálad ještě nemusí být u konce.

Z pohledu ECB se s novými čísly v zásadě nic klíčového nemění. Centrální bankéři ve Frankfurtu rezignovali na růst sazeb v tomto roce a za tím si jednoduše budou stát. Zajímavější bude situace v Česku, kde si ČNB nechává dveře k utahování měnové politiky ještě otevřené. Poslední čísla z eurozóny ale hovoří jasně - vnější nejistoty přetrvávají a s dalším růstem sazeb není kam spěchat. Příští týden proto od ČNB očekáváme další rozhodnutí “beze změny”.

Jan Bureš

Myslíte si, že je u nás cenzura a dochází k omezování svobody projevu?

Ano
transparent.gif transparent.gif
79%
Ne
transparent.gif transparent.gif
10%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
11%