Svátek má: Kvido

Komentáře

Nejen o Zemi živitelce

Původně jsem předpokládal, že se v dnešní glose podělím se svými zážitky z každoročního setkání zemědělců a veřejnosti na výstavě Země živitelka v Českých Budějovicích.

A že touto formou přetisknu svůj proslov ze zahájení výstavy. Mé krátké vystoupení – mezi devíti řečníky – je ale k přečtení na mých webových stránkách (www.klaus.cz). Největší pozornost z něho vzbudil můj výrok, že za zvyšování cen potravin nemohou zemědělci. Neřekl jsem to kvůli tomu, aby mi bylo zatleskáno, ale proto, že je to pravda. I ceny potravin jsou obětí inflace.

Běžný návštěvník slavnostního zahájení, včetně mne, který seděl na pódiu mezi dalšími řečníky, očekával, že „vláda“ při této výjimečné příležitosti něco řekne. Bohužel neřekla. Ani předseda vlády, který jako jediný své vystoupení četl a bylo více než zřejmé, že četl cizí, nikoli svá slova, a ani ministr zemědělství neřekli nic relevantního. Posluchači však na jejich slova čekali. I kvůli tomu do Budějovic přijeli. Ministr zemědělství jenom poděkoval za letošní dobré počasí a při obědě, který každoročně pořádá (a vždy je to diskusní oběd), jen popřál dobrou chuť. Prvně žádná diskuse při tomto obědě nebyla. Vystoupení předsedy vlády radši nebudu komentovat.

Jinak je zřejmé – z desítek rozhovorů na výstavišti – že se zemědělci obávají, že se dostávají do „červených čísel“, že náklady přesahují jejich odvahu zvýšit ceny a že něco čekali. Jedině prezident republiky a exprezident promluvili o vině zelené ideologie Evropské unie a jejím Green Dealu, vláda ani slovo.

Teď ještě „standardní“ páteční glosy. Podle předsedy Rady vysokých škol prý vysoké školy zvažují, že kvůli cenám energií přejdou na výuku na dálku. To je šílený nápad. Jestli si myslí, že je na dálku možné něco naučit, pak se strašně mýlí. I z komunismu víme, že rozdíl mezi standardním studentem a „dálkařem“ byl veliký.Máme nejvyšší inflaci, jakou kdokoli žijící u nás mohl na vlastní kůži zažít. Přesto se jakýsi PAQ Research (v čele s velmi podivným módním sociologem Danielem Prokopem) diví, že „každá třetí rodina s dětmi vůbec nic neušetří“. To, že jim to jejich „průzkum“ ukázal, je nikoli překvapivé. Překvapivé je, že se tomu sociologové diví. Normální rodina eventuálně spoří, než si pořídí děti, a podruhé, když už si děti vydělávají samy. To ukazují všechny sociologické učebnice. Stejně tak je úžasný jejich vývod, že „největší pokles ekonomické pohody sledujeme mezi samostatně žijícími důchodci“. Ale hlavně si u nich máte zadat (a dobře zaplatit) nějaký takový průzkum. Tentokráte to udělal Český rozhlas.

Jede-li člověk kamkoli po Evropě, všimne si, kolik tam pracuje cizinců, tedy ne-Italů, ne-Němců, ne-Francouzů. A pořád si myslíme, že je to u nás trochu jinak. Ministerstvo práce a sociálních věcí uvedlo, že u nás na konci července pracovalo 767 tisíc pracovníků ze zahraničí. To je skoro 15 % všech pracujících v ČR. Já to jako malé číslo nevidím. Mimochodem, Ukrajinců je skoro 250 tisíc, to znamená jedna třetina. Měli bychom si být čísel tohoto typu vědomi.

Václav Klaus

Každý den je něco nového, většinou nikoli dobrého

Každý den je něco nového, většinou nikoli dobrého

Václav Klaus 

11. února 2023
Český statistický úřad nám dnes ráno sdělil, že po lednovém inflačním skoku o 6 % vzrostla celoroční inflace na velmi nepříjemných 17,5 %.

Po volbách opět k realitě

Po volbách opět k realitě

Václav Klaus 

4. února 2023
Svou minulou páteční glosu jsem končil větami: „už bychom se konečně měli zabývat i jinými věcmi než prezidentskou volbou, teď se snad dostaneme k diskusi o nefungování vlády“. Musím na tyto věty navázat.

Těsně před prezidentskou volbou

Těsně před prezidentskou volbou

Václav Klaus 

28. ledna 2023
<< Páteční glosa >> V pátek ráno už nemá smysl mluvit o kandidátech, kteří se dostali do finálového druhého kola, i když míra naší informovanosti o nich není rovnocenná. S jedním nějakou politickou zkušenost máme, s druhým nikoli.

Poločas voleb a jejich výpověď o naší době

Poločas voleb a jejich výpověď o naší době

Václav Klaus 

22. ledna 2023
Jsme právě v poločase prezidentských voleb, jejichž obsah je zásadně ovlivněn přechodem na přímou volbu prezidenta.

Trochu smutný průběh pohřbu Benedikta XVI.

Trochu smutný průběh pohřbu Benedikta XVI.

Václav Klaus 

7. ledna 2023
Pro mne, a jistě i pro řadu dalších z nás, byl nejpodstatnější událostí tohoto týdne čtvrteční pohřeb papeže Benedikta XVI. v Římě.

Glosa nebo spíše bilancování

Glosa nebo spíše bilancování

Václav Klaus 

31. prosince 2022
Občas říkám svým kolegům z IVK, kteří se se mnou střídají v psaní těchto našich každodenních glos, že nenapsali glosu, tedy krátký komentář k nějaké aktuální události nebo výroku, ale že napsali článek, který....

Souhlasíte s vyjádřením olympionika Davida Svobody, že politika do sportu nepatří?

Ano
transparent.gif transparent.gif
71%
Ne
transparent.gif transparent.gif
14%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
15%