Svátek má: Petr

Komentáře

Nájemní bydlení v Evropě táhne investory...jak je na tom Česko?

Super-uvolněná měnová politika a drahé suroviny dál živí růst cen nemovitostí a ty se napříč vyspělým světem stávají čím dál hůř dostupné.


V EU rostly ceny nemovitostí na začátku roku 2021 nejrychleji od roku 2007 (přes 6 %) a v Česku dokonce dvojciferným tempem. Mzdy za růstem cen setrvale zaostávají a to vede ke zhoršování cenové dostupnosti nájemního bydlení - ve Velké Británii tak domácnosti musí dát na novou nemovitost v průměru zhruba sedm ročních platů (v Londýně o poznání více), v Rakousku deset a v Česku podle poslední studie společnosti Deloitte dokonce patnáct.

To vše vede na řadě míst v Evropě k většímu příklonu zejména mladých lidí k nájemnímu bydlení. Podle Financial Times je nájemní bydlení také čím dál tím větším hitem pro velké investory - jen ve velké Británii je v současné chvíli rozestavěno více než 60 tisíc nových bytových jednotek určených k budoucímu pronájmu. A výnos z nájemného se i přes rychle rostoucí ceny nemovitostí stále v průměru pohybuje mezi 3-5 %. Dlouhodobými hráči na tomto trhu začínají být poněkud překvapivě i velké finanční skupiny - bankovní skupina Loyds oznámila, že chce v nadcházející dekádě postavit a pronajímat přes 50 tisíc bytových jednotek.V Praze je výnos z nájemného podle posledních dat společnosti Deloitte o něco nižší a pohybuje se spíš mezi 2-3 % ročně. Český trh tedy pro investory do "nájemních projektů" není na první pohled tak atraktivní, zvlášť když nájemné poměříte s "bezpečným" desetiletým vládním dluhopisem nabízejícím korunový výnos okolo 1,8 %. Je však pravda, že v Česku jsou podle dostupných dat nemovitosti o poznání více nadhodnocené vůči příjmům obyvatel (3 směrodatné odchylky nad dlouhodobým průměrem) než vůči nájmům (dvě směrodatné odchylky od dlouhodobého průměru). I proto je pravděpodobné, že po konci pandemie přeci jen nájmy opět začnou časem růst rychleji - nedostupné vlastnické bydlení bude strukturálně podporovat poptávku po bydlení nájemním, výstavba nových bytů bude minimálně v nejbližších letech zaostávat za poptávkou a postupně se s koncem pandemie pravděpodobně začne vracet i poptávka po krátkodobých pronájmech..., atraktivita investic do nájmů tak může v čase růst...

Jan Bureš

Myslíte si, že je u nás cenzura a dochází k omezování svobody projevu?

Ano
transparent.gif transparent.gif
79%
Ne
transparent.gif transparent.gif
10%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
11%