Svátek má: Petr

Komentáře

Libra pod tlakem, fronty před euro-tunelem jako trénink na nový rok...?

Boris Johnson zdá se neprožije nejklidnější vánoční svátky. Libra dnes ztrácí přes 1 % kvůli tomu, že nový kmen koronaviru uzavřel dopravu mezi Británií a deseti dalšími evropskými zeměmi.

Současně je jasné, že v průběhu víkendu nedošlo k žádnému průlomu v jednáních mezi EU a Británií. Trhy tak mají strach, že za necelé dva týdny jednoduše spadnou vzájemné vztahy do neprobádaných vod obchodu pod taktovkou WTO.

Poté, co v sobotu Boris Johnson představil nová tvrdá opatření, proti výrazně infekčnějšímu novému kmenu koronaviru, jako by se pozornost od jednání o obchodních vztazích mezi EU a Británií přesunula zpět k pandemii. V otázce rybolovu a kontroly dodržování pravidel hospodářské soutěže podle obou stran došlo k mizivému pokroku. A pod tlakem kvůli tomu není jen libra, ale i euro na frontě s dolarem…Dolaru navíc viditelně přes víkend pomohl průlom v jednáních o fiskálním balíku. V republikány ovládaném senátu se podařilo najít kompromis na balíku v celkovém objemu 900 miliard dolarů – půjde tak o druhou největší fiskální injekci v dějinách USA. Dohodu se podařilo dotáhnout do úspěšného konce za pět minut dvanáct, před eventuálním uzavřením vládních úřadů. Zásadní součástí balíku (necelých 300 miliard) je podpůrný program na podporu malých a středních podniků.

Do tohoto týdne tak euro vstoupí v defenzivě a s ním pravděpodobně i středoevropské měny včetně koruny. Zásadní pozornost budou nadále přitahovat jednání mezi EU a Velkou Británií.

Jan Bureš


Myslíte si, že je u nás cenzura a dochází k omezování svobody projevu?

Ano
transparent.gif transparent.gif
79%
Ne
transparent.gif transparent.gif
10%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
11%