Svátek má: Hugo

Komentáře

Kritický týden pro akcie, velcí hráči se vrací z dovolených

Začíná kritický týden. Po americkém “Labor day” se klasicky vrací na trhy po prázdninách větší institucionální obchodníci.

Až uvidí drahé akcie vyhnané vzhůru zejména “retailovými” letními obchody, budou se muset rozhodnout. Buď naskočí na rozjetou vysokou vlnu anebo začnou prodávat. Nebylo by to ostatně poprvé, co září přinese korekci přehnaného letního optimismu. A při pohledu na rostoucí počty nakažených napříč Evropou by se určitě důvody ke korekci našly.

Pokud by na ni mělo dojít, bude to mít dopad i na devizové trhy. Vyšší averze k riziku by pravděpodobně vzala chuť do života všem středoevropským měnám včetně koruny. Česká měna jako by s něčím podobným počítala a dostává se pod tlak – v uplynulém týdnu se posunula až k hranici 26,50 EUR/CZK.

Kromě sentimentu na akciích budou devizové trhy sledovat s napětím i výsledek zasedání ECB. Tu trápí kombinace rekordně nízké inflace a silného eura. ECB tak pravděpodobně výrazně sníží inflační výhled pro rok 2021 a 2022 a bude pod tlakem trhů, aby na vývoj zareagovala. I když zatím pravděpodobně zůstane u verbálních intervencí proti silnému euru, nelze vyloučit přímou “akci” již tento čtvrtek. Proti silné měně by nejvíce zafungoval další pokles sazeb. S depozitní sazbou v hlubokém záporu je však pravděpodobnější, že ECB bude koketovat s navýšením stávajících mimořádných programů pro kvantitativní uvolňování. Další zisky eura by však asi nejlépe zastavila (výše zmiňovaná) korekce na akciových trzích.

Jan Bureš

Souhlasíte s vyjádřením olympionika Davida Svobody, že politika do sportu nepatří?

Ano
transparent.gif transparent.gif
54%
Ne
transparent.gif transparent.gif
23%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
23%