Svátek má: Hugo

Komentáře

Koruna pod tlakem vysokých amerických úroků…

Koruna se znovu dostává pod tlak. Ne že by se doma dělo něco velmi překvapivého. Klíč k výprodejům je třeba opět hledat za našimi hranicemi.

Americké výnosy míří dál a dál vzhůru a celé skupině rozvíjejících se trhů včetně české koruny se proto nedaří. Nejvíce to samozřejmě dopadá na nejrizikovější lokality včetně Argentiny. Ta před rokem vydala bez větších problémů 100letý dluhopis a dnes žádá o pomoc MMF - kromě zřejmých problémů samotné Argentiny je klíčové, že investorům již nestačí výnos 8 % u Argentiny (která v posledních letech zbankrotovala šestkrát) ve chvíli, kdy výnos “bezpečného” amerického 10letého dluhopisu nese více než tři procenta (nejvíce za posledních sedm let).

V prostředí super nízkých bezpečných výnosů byli i konzervativní investoři nuceni hledat zhodnocení svých peněz v nebezpečnějších vodách včetně Argentiny, Turecka a ostatně i střední a východní Evropy (i když zde je rizikovost o poznání nižší). Teď se pomalu vrací zpět. A s blížícím se obratem měnové politiky v eurozóně bude tento návrat peněz do konzervativnějších pozic pokračovat.Konec evropské měnové expanze (politiky QE) sice není hotovou věcí. V posledních týdnech šla ale pravděpodobnost vzhůru.

A to díky stejnému důvodu, kvůli kterému ostatně zrychlil i nárůst amerických výnosů - kvůli vyšším cenám ropy. Jejich nárůst do okolí 80 USD za barel znamená jediné - inflace v eurozóně v průběhu června a července vystoupá k pěkným 1,7 % a část drahých pohonných hmot a energií by se tentokrát mohla promítnout i do jádrové inflace. V takovém prostředí by se ECB mohlo lehčeji uvažovat o konci QE, nehledě na trochu pomalejší výkon ekonomiky. Pro rozvíjející se trhy to ovšem bude další špatná zpráva.

Jan Bureš


Souhlasíte s vyjádřením olympionika Davida Svobody, že politika do sportu nepatří?

Ano
transparent.gif transparent.gif
54%
Ne
transparent.gif transparent.gif
23%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
23%