Svátek má: Kvido

Komentáře

Koruna ignoruje výsledek českých voleb

Výrazné zisky hnutí ANO trestně stíhaného Andreje Babiše a ztráty “tradičních” demokratických stran zatím trhy podle očekávání příliš nevyvedly z míry.

Necítí totiž žádné “bezprostřední” nebezpečí. Jinak by tomu podle nás bylo v případě, kdy by se ANO nedokázalo s demokratickými stranami nalevo (Piráti, ČSSD, KDU-ČSL) nebo napravo (ODS, TOP 09, Starostové) vůbec dohodnout a reálně by hrozila koalice Andreje Babiše s nacionalistickou SPD nebo KSČM.

Jinak bude koruna spíš ve světle silných domácích čísel politiku i nadále ignorovat. A zásadnějším impulsem pro ní nakonec v tomto týdnu může být čtvrteční zasedání ECB. Právě nízké sázky na růst sazeb v eurozóně jsou jedním ze dvou klíčových důvodů vysvětlujících, proč do Česka tečou nové “horké peníze”. Tím druhým jsou vylepšující se české tržní sazby, které dělají z koruny jednoduše atraktivnější zboží - implikovaná dvouletá sazba vzrostla za poslední měsíc zhruba o 70 bps (to odpovídá skoro třem hikům ČNB).

Korunu by mohlo ohrozit, kdyby ECB překvapila v tomto týdnu trhy jestřábím tónem. Těžko ale na něco takového po nedávných holubičích výrocích Maria Draghiho sázet. Počítáme sice s tím, že ve světle silného růstu v eurozóně ECB sníží tempo měnové expanze. QE může jet nově tempem 20 až 40 miliard eur (oproti dnešním 60ti miliardám eur). Na druhé straně, a to je důležitější, celý projekt “tisku peněz” natáhne do druhé poloviny roku 2018…, možná až do jeho konce. Navíc zatím nevrátí do hry ani dřívější růst sazeb ze záporu do kladných vod. Pokud investoři i po zasedání ECB budou nadále věřit, že růst sazeb do konce roku 2018 je v eurozóně mimo hru, může se koruna pokusit o další rozšíření stávajících zisků….a to nehledě na komplikovaná povolební vyjednávání.

Jan Bureš

Souhlasíte s vyjádřením olympionika Davida Svobody, že politika do sportu nepatří?

Ano
transparent.gif transparent.gif
50%
Ne
transparent.gif transparent.gif
23%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
27%