Svátek má: Petr

Komentáře

Firmy v EU přehodnocují své výhledy

V době, kdy se teprve finalizují celkové výsledky za kvartál, který už skončil přede dvěma měsíci, a nejsou zatím k dispozici žádná další nová tvrdá data nezbývá, než o to větší pozornost věnovat průzkumům nálad napříč ekonomikou.

Jsou rychle k dispozici, byť jejich vypovídací schopnost je přece jen trochu jiná, než v případě účetnických přehledů HDP nebo průmyslové výroby. Poslední takový průzkum zveřejněný včera indikuje mírné zhoršení ekonomického sentimentu v EU. Podobně jako v ČR firmy v průmyslu a ve službách korigují svůj dřívější optimismus, nicméně celkově se dá stále mluvit o převažující dobré náladě. Nelze tedy mluvit o zlomu, ale například v průmyslu „jen“ o přehodnocování výhledů, které vyplývá třeba z nedostatku importovaných komponent, drahých cen a stále ještě komplikované mezinárodní dopravě. Ve službách to zase vypadá na ne zcela naplněná dřívější očekávání spojená zejména s oživením zahraničního cestovního ruchu po tzv. rozvolnění. Celkově pak firmy hodnotí hůře svoji současnou (srpnovou) situaci ve srovnání s uplynulými měsíci a jsou i méně optimistické (s výjimkou průmyslu) ohledně dalších měsíců. V tomto případě nejspíš zafungoval i efekt kovidových statistik, které se ve velkých zemích v posledních týdnech začaly zhoršovat a nejspíš tím znovu vyvolaly obavy z další možné vlny pandemie. Nelze si nevšimnout ani mírného zhoršení spotřebitelské nálady ovlivněné nižší ochotou domácností dělat v následujících měsících větší nákupy.V případě ČR je situace s drobnými nuancemi obdobná. Jak už naznačil tuzemský průzkum důvěry minulý týden, podnikatelská nálada v posledních měsících poněkud uvadá, zatímco mezi spotřebiteli se šíří optimismus. Zchlazení dříve vysokého optimismu v průmyslu není překvapením s ohledem na situaci, s jakou se firmy musejí vypořádávat. Na jedné straně mají narůstající zásobu zakázek, na straně druhé musí řešit drahé vstupy a nedostatek importovaných dílů. Příkladem budiž automobilový průmysl, kde navíc v posledních dvou měsících výrazně vzrostly zásoby nedokončených vozů, nebo plastikářský průmysl, který je na ten automobilový úzce navázán. Očekávanou konjunkturu tak nyní brzdí dříve nepředstavitelné překážky globalizované výroby, jejichž vedlejším produktem se stává – nejenom u nás – i vyšší stávající a zejména pak očekávaná inflace.

Petr Dufek

ČNB naznačila konec zvyšování sazeb

ČNB naznačila konec zvyšování sazeb

Petr Dufek 

5. února 2022
ČNB na svém prvním letošním zasedání zvýšila úrokové sazby podle očekávání o 75 základních bodů.

Slabší důvěra & pozitivní očekávání

Slabší důvěra & pozitivní očekávání

Petr Dufek 

30. ledna 2022
Další pokles ekonomického sentimentu v EU v řadě jde na vrub pokračující pandemii zasahující především oblast služeb a negativnímu nabídkovému šoku.

Mírně optimistický začátek roku v ČR

Mírně optimistický začátek roku v ČR

Petr Dufek 

26. ledna 2022
Do nového roku vstoupili podnikatelé v ČR v relativně dobré náladě. Alespoň to potvrzují ukazatelé důvěry, které včera zveřejnil statistický úřad.

ČR opět jedničkou ve zdražování bytů

ČR opět jedničkou ve zdražování bytů

Petr Dufek 

17. ledna 2022
Zveřejněné výsledky vývoje cen bytů v jednotlivých zemích EU potvrdily, že růst cen bytů v ČR ve třetím čtvrtletí loňského roku zrychlil.

Tržby služeb se konečně vrátily na úroveň roku 2019

Tržby služeb se konečně vrátily na úroveň roku 2019

Petr Dufek 

15. ledna 2022
Měsíční výsledky odvětví služeb rozhodně nejsou v centru pozornosti finančních trhů, avšak vzhledem k jejich pozitivnímu vyznění snad i tentokrát stojí za pozornost.

Důvěra v ekonomice: Mírný optimismus v závěru roku

Důvěra v ekonomice: Mírný optimismus v závěru roku

Petr Dufek 

28. prosince 2021
Finančními trhy se sice stále šíří obavy z nástupu nové mutace koronaviru a jejích zatím těžko odhadnutelných důsledků, nálada v ekonomice se naproti tomu začíná konečně stabilizovat.

Myslíte si, že je u nás cenzura a dochází k omezování svobody projevu?

Ano
transparent.gif transparent.gif
79%
Ne
transparent.gif transparent.gif
10%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
11%